Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

knjige.

1 2 3 4 5
  • #46
    1 0

    postova:514
    fox89 @ 23.2.2012. 22:02

    Nedavno pročitao Životinjsku farmu od Orwella...čovjek je fakat bio prorok, u 100 str. je točno oslikao komunizam i to '45...čak mi je farma bolja od 1984...

    crnisokokol

    a nisu te fascinirale svinje koje kuhaju pivo?? ŠutiŠuti

    šalu na stranu, stvarno je odlična knjiga i dobro kažeš proročki napisana, fascinantno. al ja se i dalje ne mogu odlučiti koja mi je bolja, da li farma ili 1984.

  • #47
    1 0

    postova:64
    gajski @ 24.2.2012. 17:08
    meni nije zabava u knjizi. mislim da su to kompleksaši pisali kako bi kao ono ispali mnogo pametni. ne znam kako ih možete čitati kad nemaju baš nikakvu svrhu po meni. život je najbolja škola ako si dovoljno pametan da pokopčaš situacije iz života ne trebaju ti romani. smiješno ono baš...
    karakteran


    Ostao sam bez teksta na ovo bogohuljenje.Jučer i danas sam lupao glavu kako da ti repliciramSmile

    Ako se već toliko ložiš na filmove, evo jedan dobar prijedlog za tebe.(između ostalog, nakon ovakvog posta još više sam uvjeren da je ovaj film snimljen po istinitim motivima, a ti ćeš se već pronaći u nekom od ovih likovaTongue out

  • #48
    3 0

    postova:220
    gor @ 25.2.2012. 1:34

    Iako sam klasičar (ono kao Marinković, Krleža, Dostojevski, Kafka, Ujević, Andrić, a jednako volim i Marqueza, Hesse, Nietzsche pa od mlađih Murakami i još puno, puno dobrih pisaca i knjiga (bilo bi dosadno sve nabrajati), prije 6-7 godina me oduševilo nešto potpuno drugačije. Knjige Lois McMaster Bujold o pustolovinama Lorda Vorkosigana. Malo pomaknuto, životno, vrlo zabavno i ono što me baš iznenadilo, jako dobro napisano. Spada u SF, ali to nije najbitnije za radnju. Ma treba pročitati. Prevedeno oko 10-tak knjiga na hrvatski.

    Tko nije pročitao, tople preporuke.

  • #49
    0 0

    postova:560
    crnisokol @ 25.2.2012. 11:28

    Imam doma jednu od Lois McMaste Bujold, ali nikako da dođe na red Plazi jezik

  • #50
    1 0

    postova:200
    mary89 @ 21.5.2012. 13:28

    Mislim da ne postoji osoba koja moze reci da je filmofil, a da ne kaze uz to i da obozava knjige. Jednostavno jedno ide s drugim.

    Ne razumijem bas osobu koja nakon sto odgleda vrhunski film i na kraju vidi recenicu "Based On the Novel by...." ne osjeti potrebu istog trenutka imati knjigu u rukama i poceti dalje citat o toj prici.

    Moji favoriti sto se tice knjiga-filmova (ipak je rijec o televizijsko-filmski portalu) su One Flew Over the Cuckoo's Nest (Ken Kesey), The Godfather (Mario Puzo), The Name of the Rose (Umberto Eco) i A Clockwork Orange (Anthony Burgess). Dok me je Stephen King do sada uvijek razocarao.


    OsmijehTako da tko nije porcitao ove knjige, a obozava fimove, preporuka.

  • #51
    0 0

    postova:514
    fox89 @ 21.5.2012. 14:10

    (Anthony Burgess) i A Clockwork Orange

    taman je danas 50. godišnjica knjige Namiguje

  • #52
    0 0

    postova:560
    crnisokol @ 6.5.2013. 19:32

    dobri su Američki bogovi, pogotovo početak i kraj, no sredina je na momente dosadnjikava i ima nekih nepotrebnih dijela koji samo rastegnu priču, a ne doprinose nešto samo radnji...

  • #53
    2 0

    postova:311
    auran @ 2.8.2013. 20:54

    karakteran @ 23.2.2012. 17:53

    ja još nisam shvatio smisao čitanja knjiga. u stručnu se literaturu ne diram. čemu te intelektualne izdrkotine uopće služe? da se ekipa hvali online kako je pročitala ovu ili onu knjigu od 400 stranica kao sad će bre da ispadnu mnogo pametni... a ja tu istu knjigu npr. pogledao na filmskom platnu u sat i pol i još se dobro zabavio a nisam se natezao s knjigom po mjesec dana...

    u školi su me tjerali da čitam te dosadne bljuvotine zadnju koju sam pročitao i koju ću ikad pročitati bila je ona od honore de balsac-a čiča goriot nisam je mogao prepisati pa sam je morao pročitati bilo je to u srednjoj školi mislim drugi razred, mnogo pametna knjiga sjećam se smisao je bio ako imaš para društvo te prihvaća ako nemaš nisi zanimljiv. jako pametno pa to zna dete koje pođe u osnovnu školu, al eto mi smo to morali učit iz lektire sa 16 godina koje gubljenje vremena.

    pozivam ovde da mi se objasni što ja to nisam naučio iz tih proznih dijela a trebao sam? kolko sam toga pametnog izgubio i zašto čitajući postajemo "pametniji"? 

         Čitanje knjiga može služiti za zabavu, za opuštanje, učenje ili jednostavno uživanje u maštovitosti spisateljice/pisca, napetosti priče, nevjerojatnim zapletima, izmaštanim svjetovima, likovima i slično. Katkad ljudi čitaju da bi proširili svoja saznanja, otvorili si nove horizonte i obogatili svoju dušu zanimljivostima i iskustvima drugih ljudi. Čitanje obogaćuje čovjeka, njegov rječnik, razvija razumijevanje i uči kritički promišljati. To pogotovo vrijedi ako zna prepoznati što je pisac navedenim djelom želio reći, na što ukazati ili pak naglasiti.

         Primjerice, za lektiru učenici moraju čitati djela koja su po nekim svojim osobinama ostavila veliki utjecaj na književnost. Većini je sama pomisao na lektiru tlaka, a tako stvorena odbojnost (isto kao i u slučaju predrasuda prema ljudima) ne dopušta ti da se uživiš u radnju i pustiš da ti djelo otkrije svoje tajne. Tebi je Čiča Goriot bio dosadan kao i mnogim drugim učenicima, no unatoč tome si izveo svoje zaključke, stvorio mišljenje i na onoj najosnovnijoj razini si u pravu. No pažljivijim čitanjem i uživaljavanjem u radnju, pokušajem stavljanja sebe u kožu likova i razumijevanja okolnosti događaja i povijesnog vremena u kojem se radnja odvija, stječeš potpuno novi uvid i produbljuješ svoje shvaćanje djela, a time mijenjaš sebe, svoje reakcije, ponašanje i razumijevanje ljudi oko sebe.

         Isto je sa svakom knjigom, bila ona manje ili više zanimljiva, bolje ili lošije napisana, jer svaka knjiga nosi nešto od čovjeka koji ju je napisao i koji je njome želio nešto reći ili bar ostaviti nekakav trag za one koji će to prepoznati i razumjeti. Ako dopustiš knjizi da ti otkrije svoje tajne, knjiga će utjecati na tebe i polako te mijenjati iznutra prema van i učiniti boljim čovjekom (naravno ovisi i što čitaš).

         Predlažem ti da izabereš bilo koji naslov koji te zainteresira ili privuče na prvi pogled i prepusti se riječima i rečenicama. Pokušaj u njima osjetiti osobnost one ili onoga koji je utrošio vrijeme i energiju da ih smisli, maštu pretoči u riječi i napiše ih. Daj si vremena, izaberi trenutak kad si sam, kad te nitko ne smeta i nigdje ne žuriš, te se čitav posveti čitanju. Pritom zamišljaj slike krajolika i kuća o kojima čitaš kao da ih vidiš pred sobom, osjeti predmete kao da ih stvarno dodiruješ i promatraj ljude o kojima čitaš kao da su tu pred tobom. Uključi i svoja osjetila: osjeti mirise, osluškuj zvukove i vidi boje. Kad to uspiješ znači da te je priča počela uvlačiti u sebe, a tada će i odbojnost koju si stekao prema knjigama početi polako nestajati, ali samo ako joj ti to dopustiš. I tada ćeš shvatiti... Osmijeh

  • #54
    0 0

    postova:2527
    bearfoot @ 3.8.2013. 14:18

    @auran, ne kužim da ne kužiš da na to pitanje nema svrhe davati odgovor, jer onaj tko postavlja takvo pitanje ne razumije odgovor, kad bi razumio odgovor na takvo pitanje ne bi niti postavljao takvo pitanje...zatvoren je to krug ludila iz kojeg nema izlaza...a i previše je rečenica u tvom obrazloženju...

  • #55
    0 1

    postova:311
    auran @ 24.9.2013. 7:38

         Pozdrav ljudi! Pade mi napamet jedna fantasy trilogija pa rekoh evo da podijelim s vama možda tko poželi pročitati. Trilogija se zove I njene tamne tvari, a pojedinačni naslovi idu ovako: Polarno svjetlo, Tanki bodež i Jantarni dalekozor. U knjigama se radi o putovanjima paralelnim svjetovima u kojima je jedan svijet sličan našemu, a ljudi u njemu imaju vidljive duše u obliku životinja zvanih daemone. Ima tu i oklopljenih polarnih medvjeda sa Svalbarda, vještica, Cigana, Tatara, zlog Magisterija i koječega drugoga. Vjerujem da će vam se svidjeti. Lijepi pozdrav svima.Cool

  • #56
    0 1

    postova:560
    crnisokol @ 24.9.2013. 11:14

    jel to snimljen film s Nicole Kidman po ovoj prvoj?

  • #57
    0 1

    postova:311
    auran @ 24.9.2013. 15:04

         Da. Iako moram reći da je film Zlatni kompas dosta ublažio samu knjigu kako ne bi stvarali kontroverze u javnosti. Kad pročitaš shvatit ćeš zbog čega su tako postupili.Smije se U svakom slučaju preporučam knjige. Super je što je glavni lik ženski (premalo ih je u književnosti, osobito fantasy, sliči Aryji Stark iz Pjesme Leda i Vatre), odnosno neustrašiva djevojčica Lyra Belaqua (Zlatousta) koja počinje spoznavati tajnu paralelnih svjetova i tajanstvene prašine koja ih sve povezuje. Tu je i njen Aletiometar (magičan uređaj što radi na principu zlatne prašine i fokusiranja misli dajući odgovore na sva pitanja putem kazaljki i simbola poredanih uz rub kruga - nije kompas iako sliči), daemon Pantalaimon, nestanci djece, Magisterij (svojevrsna inkvizicija, nešto između crkve i znanstvene institucije), tajanstveno postrojenje daleko na sjeveru u kojem se provode zloglasni pokusi i još mnogo toga drugoga.Cool Ugodno čitanje.Osmijeh 

         P.S. U drugoj knjizi Lyra i Will počinju putovati paralelnim svjetovima. Jako je dobro dočarano njihovo odrastanje i sve mijenje kroz koje prolaze. Nije klasični fantasy, već originalno, maštovito, zabavno i poučno djelo s mnogo aluzija i metafora vezanih za naš svijet (koji je, uzgred rečeno, samo jedan od paralelnih svjetova kojeg u romanu posjete). Svijet ovog fantasyja rađen je po uzoru na 19. i početak 20.st. u vrijeme razvoja tehnike, znanosti, istraživanja... monopolizma, zlouporabe znanja i moći, pobuna protiv struktura vlasti što žele spriječiti širenje novih znanja i otkrića među ljudima, želja za slobodom duha i misli od svih zabrana...Osmijeh

  • #58
    2 2

    postova:260
    franz88 @ 24.9.2013. 15:25

    mozda ovaj naslov, - ako nekog zanima jeli!

    copy - paste

    Heinz Knoke - autor

    LETIO SAM ZA FUHRERA - Ratni dnevnik njemačkog zračnog asa

    KRATAK OPIS

    Kad je ovaj rukopis dospio u moje ruke, rekao sam sam sebi: "Sada konačno imamo sjajnu priču s druge strane koja će zanimati ne samo nas koji smo služili u RAF-u, nego i milijune ostalih koji su danomice pratili ratnu zračnu dramu u Drugome svjetskom ratu i koji su se s velikom radoznalošću raspitivali o našim protivnicima u njemačkim zračnim snagama".
    Je li njihov odnos prema ratu bio sličan onome koji je prožimao pripadnike RAF-a? Jesu li imali svoje trenutke slave i trenutke stresa? Kakve li su bile reakcije njihovih ljudi na drugoj strani na Hitlerovu odluku o odustajanju od invazije na Britaniju? Sto su željele njihove zračne snage pri završetku rata?
    Mnogi odgovori na ova pitanja mogu se pronaći u dnevnicima njemačkih ratnih pilota.
    Od konca rata naovamo štošta je dopiralo do nas s te druge zaraćene strane. Međutim, najviše je tih pristiglih knjiga iznosilo viđenje rata kroz njemačke oči, stoje bilo povijesno sasvim u redu i korisno, budući da su te knjige uglavnom oličavale sjećanja generala i političara, neizravnih sudionika tih zbivanja.
    Suština knjige gospodina Knokea, kako je ja vidim i procjenjujem, neuljepšana je priča nekoga tko je bio uvučen ujedan grozan i težak rat, a ujedno nam ocrtava stvaran portret jednoga od Hitlerovih ljudi koji se žestoko borio protiv nas ...
    Sam nastanak knjige nije bez značaja...

    von franz Namiguje

  • #59
    0 0

    postova:311
    auran @ 28.9.2013. 17:52

         Za one koji vole fantasy romane preporučio bih ove naslove kanadskog pisca Guya Gavriela Kaya: Lavovi Al-Rassana, Tigana, Odjedriti u Sarant, Gospodar careva, Pjesma za Arbonnu, Posljednja svjetlost sunca, Stablo ljeta (Fionavarska tapiserija - knjiga I.), Lutajući plam (Fionavarska tapiserija - knjiga II.) i Najmračniji put (Fionavarska tapiserija - knjiga III.). Uživajte u čarobnim svjetovima Kayove mašte.Cool 

  • #60
    0 0

    postova:200
    mary89 @ 28.9.2013. 18:19
    Netko mozda citao 77 shadow street (dean koontz)? Moze malo dojmova...
1 2 3 4 5
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala