Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

knjige.

1 2 3 4 5
  • #16
    1 0

    postova:158
    jovil @ 5.2.2011. 13:53

    ..

    Najdražu knjigu mi je teško izdvojiti...možda Majstor i Margarita od Bulgakova. 


    entina


    Nemogu da vjerujem da imam istomišljenika.Embarassed

    Čitajuću iznad komentare, nisam se ni usudio da pomenem ovo remek-djelo.

    Pročitao sam ga više puta, i moj osobni dojam je da si ga tek svario kad shvatiš da je Majstor i Margarita ustvari komedija, a ne kako se čini čitajući je prvi put, da je to roman demonizma.

  • #17
    1 0

    postova:112
    entina @ 6.2.2011. 0:20
    Istina, ima toliko različitih elemenata da ga se ne može gledati samo kao roman demonizma. Ja pročitala jednom, al sigurno ću još koji put jer mi je jako drag roman....malo koji me toliko oduševio.
  • #18
    1 0

    postova:158
    jovil @ 6.2.2011. 2:05
    Istina, ima toliko različitih elemenata da ga se ne može gledati samo kao roman demonizma. Ja pročitala jednom, al sigurno ću još koji put jer mi je jako drag roman....malo koji me toliko oduševio.
    entina


    Poput Biblije , knjiga za sva vremena, s mnoštvo čudnih koincidencija, koje je prate cijelo vrijeme.

    Žanr je teško definirati, prije sveg to je roman u romanu jer postoje 2 pozornice, koje se prepliću: 1- Moskva 30-tih godina prošlog stoljeća, 2- Jerušalaim 30-tih godina 1 stoljeća nove ere.

    Posebnosti: Mihail Bulgakov je pisao ovaj roman 12 godina, od 1928 do svoje smrti 1940 godine i pisac nikad nije stigao uživat(vjerojatno mu to i nije bila želja) u slavi, koja će doći mnogo godina docnije.

    Zabrane: zbog kritiziranja anomalija u tadašnjoj sovjetskoj Moskvi, ismijavanja malograđanštine Staljinove Moskve, eksperimentiranja s Kršćanstvom kroz svoje viđenje posljednjih dana Krista, roman je svijetlo dana tek doživija 1966 godine, što mu posebice daje magičnu draž.

    Zloupotrijebe:S obzirom da kroz moskovsku priču cirkulira osobno sotona u tijelesnom obličju, mnogi sotonisti su prisvajali ovaj roman, bacajući ljagu i na Mihaila i na sam roman, odvraćajući tako mnoge čitatelje od ovog romana.(da je Bulgakov predpostavio ovu zloupotrijebu romana, ubijeđen sam da ga nikad nebi ni objavil).  

     Mihail Bulgakov velikan svjetske moderne književnost( nek mi ne zamjere forumaši, koji su pretežito fascinirani zapadnom kulturom i ENGLESKIM jezikomCool) i s ovim djelom je ušao u krug "besmrtnih".

    P.S. : Prepričavati roman i analizirati ga dublje je besmislen posao, jer kao što sam na početku kazao roman je toliko dubok, poput oceana, kao Biblija- namijenjen jedinkama, pa kako ga ko svari(netko će odmah odustat u samom početku, netko će ga pročitat i reći niš specijalno, a NETKO će biti imresioniran do besvijesti, pa će ga iznova čitat mnogo puta)!!

  • #19
    0 0

    postova:514
    fox89 @ 7.2.2011. 13:50
    eee da. baš sam se sjetil još jedne odlične knjige. william golding: lord of the flies. postoji i istoimeni film iz 1963. i remake iz 1990. , ali u usporedbi sa knjigom nisu ni vrijedni spomena.
  • #20
    0 0

    postova:560
    crnisokol @ 7.2.2011. 14:39
    eee da. baš sam se sjetil još jedne odlične knjige. william golding: lord of the flies. postoji i istoimeni film iz 1963. i remake iz 1990. , ali u usporedbi sa knjigom nisu ni vrijedni spomena.
    fox89

    je?..baš sam si to posudil u knjižnjici :D
  • #21
    0 0

    postova:514
    fox89 @ 7.2.2011. 14:42

    je?..baš sam si to posudil u knjižnjici :D
    crnisokol

    odlično. znači, klasične rasprave o knjizi na faxu :D
  • #22
    0 0

    postova:560
    crnisokol @ 2.3.2011. 19:26

    evo jedna stranica za sve 'čitače'...nešto kao imdb za knjige

    www.goodreads.com 

  • #23
    1 0

    postova:211
    bumerang @ 2.3.2011. 19:47
    trebam par dobrih naslova i to pustolovnih,drama,krimi
  • #24
    0 0

    postova:1130
    mario @ 3.3.2011. 0:12
    trebam par dobrih naslova i to pustolovnih,drama,krimi
    bumerang


    Hm...

    Pustolovni : Jules Verne - Tajanstveni otok

    Krimi: Možda nešto od Patricie Highsmith, mislim da sam čak jednom u knjižnici naletio na Flood od Andrewa Vacssa, isto ekstra knjiga.

    I ja imam jedno pitanje. Itko čitao "House Of Leaves" od Marka Danielewskiog, knjiga iz 2000. godine koju je bilo moguće čitati free preko neta.

    Čini mi se zanimljivo i komplicirano, a wikipedia kaže da pripada "Ergodic literature"... nemam pojma što je to Laughing

  • #25
    0 0

    postova:2528
    bearfoot @ 3.3.2011. 0:34


    Hm...

    Pustolovni : Jules Verne - Tajanstveni otok

    Krimi: Možda nešto od Patricie Highsmith, mislim da sam čak jednom u knjižnici naletio na Flood od Andrewa Vacssa, isto ekstra knjiga.

    I ja imam jedno pitanje. Itko čitao "House Of Leaves" od Marka Danielewskiog, knjiga iz 2000. godine koju je bilo moguće čitati free preko neta.

    Čini mi se zanimljivo i komplicirano, a wikipedia kaže da pripada "Ergodic literature"... nemam pojma što je to Laughing


    mario
    imaš na wiki, zgooglaj ergodic theory
  • #26
    0 0

    postova:211
    bumerang @ 3.3.2011. 2:27
    super,moram to posudit,nisam se njih opce sjetio
  • #27
    1 0

    postova:514
    fox89 @ 13.5.2011. 18:13

    @mario. hvala na serijalu: a song of ice and fire . zaboravio sam ti prije zahvaliti. pregenijalan fantasy.

    taman sam pročitao prvu knjigu kad sam vidio najave za seriju i sad se već jedno vrijeme ne odvajam od knjiga Smile

  • #28
    1 0

    postova:560
    crnisokol @ 13.5.2011. 20:06
    nedavno sam pročitao Lonesome Dove od Larryja McMurtryja i knjigu preporučam svima koji vole westerne..odličan kaubojski roman 
  • #29
    1 0

    postova:1130
    mario @ 14.5.2011. 0:10

    @mario. hvala na serijalu: a song of ice and fire . zaboravio sam ti prije zahvaliti. pregenijalan fantasy.

    taman sam pročitao prvu knjigu kad sam vidio najave za seriju i sad se već jedno vrijeme ne odvajam od knjiga Smile


    fox89


    you're welcome :D Preporučio bih ti i Malazan Book of the Fallen, od Stevena Eriksona. Martin na kub, ogroman svijet, fascinantna povijest i hrpa likova. Konfuzno na početku alli kad se pohvataju konci postane genijalno.

    @crnisokol 

    Mislim da ima nekakva mini serija sa Duvallom u glavnoj ulozi.

  • #30
    0 0

    postova:560
    crnisokol @ 14.5.2011. 8:53


    you're welcome :D Preporučio bih ti i Malazan Book of the Fallen, od Stevena Eriksona. Martin na kub, ogroman svijet, fascinantna povijest i hrpa likova. Konfuzno na početku alli kad se pohvataju konci postane genijalno.

    @crnisokol 

    Mislim da ima nekakva mini serija sa Duvallom u glavnoj ulozi.


    mario


    ček..Malazan Book of The Fallen ima 10 izašlih dijelova i još će se nastavljati?, uff, to će mi potrajati Cool...da li je Malazan Empire od Iana C. Esslemonta povezan s Eriksonovim serijalom?

    jep, ima mini serija u 4 nastavka s Duvallom koju namjeravam pogledati čim prije Smile...isto postoje i ekranizacije ostalih knjiga iz serijala Lonesome Dove 

    inače sam zaboravio na tu mini seriju..hvala na podsjetniku 

1 2 3 4 5
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala