Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Joker

1
    4 1

pandaboy @ 6.10.2019. 22:34

„Joker“ već ima dovoljno hvalospjeva po Internetu, ali hej...

J. Phoenix odlično glumi Arthura koji pod pritiskom okoline postepeno sve dublje i dublje tone u ponor ludila dok se konačno ne slomi i odluči obračunati s neempatičnim društvom. Ono što mi se posebno svidjelo kod Phoenixove glume su njegove grimase, pogledi i neurotični smijeh. Meni svakako jedna od najpamtljivijih perfomansi dosad u ovoj godini.

Izraz „ovo nije film za svakoga“  je komentar koji se može primjeniti na bilo koji film, no mislim da je ovo jedan od onih slučajeva gdje to treba posebno naglasiti. 

Film je prilično škrt po pitanju radnje, ali mi je zato prikaz psihičkog propadanja glavnog lika bio odličan. Podsjećao me na „You Were Never Really Here“ (također s Phoenixom u ulozi psihički nestabilnog lika). Arthur je lik kojeg se više sažaljeva a manje s kojim se suosjeća a film je težak za gledanje više zbog neugodnih situacija nego samog prikazanog nasilja. Glavni lik je netipičan, nesimpatičan i njegove akcije nije moguće opravdati što može biti odbojno pogotovo uz nedostatak iskupljenja na kraju. Takav prikaz je namjeran isto kao i demoniziranje društva kao nemilosrdnog u svakom pogledu. Da, ima tu metafore i socijalnog komentara ali sam na momente imao dojam da je s time malo pretjerano.

Ono što mi se također na momente dogodilo je to da sam zaboravio da je ovo film o Jokeru, poznatom negativcu i čestom Batmanovom protivniku. Film se odvija izvan stripovskog, u prilično realnom svijetu, nalik našemu, odvojenog od supermoći, letećih plašteva, sci-fi tehnologije i maskiranih osvetnika, što ide u prilog ozbiljnoj temi. Likovi iz stripova su suptilno predstavljeni kao tipični likovi u filmu, nisu skretali previše pažnje na sebe (da nisam znao za njih ne bi ih ni primjetio) i to mi se jako svidjelo. Isprve nisam znao da je riječ o zasebnom uratku i premda sam bio skeptičan, mislim da film stoji odlično na svojim nogama i da na njegovu kvalitetu ne utječe previše je li snimljen prema stripovskom materijalu ili ne. Jedino mjesto gdje me film izbacio iz svojeg svijeta zbog aludiranja na stripovskog lika, je pred sam kraj.

Sve iza tog dijela mi se nekako činilo nataknuto na film reda radi jer je to film o "Jokeru".

Ipak, to mi se više čini kao problem filmskog biznisa nego li samog filma koji je, ako se uđe u njega bez određenih očekivanja i odvojeno od stripa, jako dobar psihološki triler s društvenim komentarom.

1
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)

Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2019 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - mojtvportal.si Moj TV - TV Program za 200+ kanala