Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box
Gledali smo: Avatar
Spektaklu Jamesa Cameroona prijeti sudbina Titanica - razvoj filmske tehnologije mogao bi u budućnosti razotkriti njegovu "tanašnu" priču

Gledali smo: Avatar

1 2
  • #1
    0 0

    postova:599
    lordadamko @ 23.12.2009. 0:55

    heh kao prvo ocijena 7/10 vam je shit, ako se niste mogli uzivit u film vas problem...nadam se da ovo nece utjecat na neciju odluku da li ici ili ne ici gledat...isplati se garant!

    kriticari ko kriticari nikad ih nisam volio, bas zato sto nazalost na film gleledate iz neke desete perspektive nego 99,8% gledaoca, jbga sto je je...

    kad pogledam ovogodisnje top liste filmova sta vidim, na samom vrhu su par drama i pokoji dokumentarac na kojima zajedno nije bilo toliko ljudi ko na nekom kojeg stave na 20to mjesto...naravno liste koje sastavljaju "kriticari"...

    uredu postoje bas oni komrcijalizirani filmovi poput pottera ili ovu sagu mjesec ili kako koji su smece a posjeceni al ne to ne vazi za sve filmove...

    eto sve u svemu Avatar je odlican film, sa super pricom i odlicnom grafikom, 100% vam vrati sav utroseni novac i vrijeme...

    jedino ako vam smeta da li neki lik u filmu prica malo vise americki pa onda australski kao ovim dragim kriticarima onda ga nemojte gledat, inace samo naprijed ;)

  • #2
    1 0

    postova:26
    lund @ 23.12.2009. 3:17
    Film kao film nije nist posebno, ne mogu se zamislit kako u npr. 2023. godini citiram neku recenicu iz njega. Osim mozda "Vidim te.." (pateticno). Hocu reci, osim vizualne raskosi (koja mi osobno ne igra ni najmanju ulogu kada gledam film), film mi se ne cini kao nesta sto ce postati legenda, dio opce kulture ili filmski klasik. Nije fora napraviti najprodavaniji film sa tolikim budgetom, produkcijom i specijalnim efektima. Treba biti genijalac da napravis mid-low budget film sa nepoznatim glumcima i da se dobro prodaje. E, to je onda hvalevrijedan film koji sam po sebi pokazuje da je poseban zbog "neceg viseg", neceg sto se ne moze kupiti sa pola milijarde $$$..
  • #3
    0 0

    postova:26
    lund @ 23.12.2009. 3:24

    heh kao prvo ocijena 7/10 vam je shit, ako se niste mogli uzivit u film vas problem...nadam se da ovo nece utjecat na neciju odluku da li ici ili ne ici gledat...isplati se garant!

    kriticari ko kriticari nikad ih nisam volio, bas zato sto nazalost na film gleledate iz neke desete perspektive nego 99,8% gledaoca, jbga sto je je...

    kad pogledam ovogodisnje top liste filmova sta vidim, na samom vrhu su par drama i pokoji dokumentarac na kojima zajedno nije bilo toliko ljudi ko na nekom kojeg stave na 20to mjesto...naravno liste koje sastavljaju "kriticari"...

    uredu postoje bas oni komrcijalizirani filmovi poput pottera ili ovu sagu mjesec ili kako koji su smece a posjeceni al ne to ne vazi za sve filmove...

    eto sve u svemu Avatar je odlican film, sa super pricom i odlicnom grafikom, 100% vam vrati sav utroseni novac i vrijeme...

    jedino ako vam smeta da li neki lik u filmu prica malo vise americki pa onda australski kao ovim dragim kriticarima onda ga nemojte gledat, inace samo naprijed ;)


    LordAdamko

    Evo samo da se osvrnem na ovaj komentar.

    Gle, kriticari su ipak ljudi koji su placeni za svoj posao i oni ne gledaju neki film samo iz razloga sto je nastajao 10 godina, kostao pola milijarde dolara i ima ultra super mega kul specijalne efekte. To su sve akcidenti, usputne stvari koje uopce ne moraju ciniti bit filma. A ukoliko to jesu i bit filma, onda se mozes samo zamisliti na sta je to film spao. Na sarenilo i ispraznu zabavu da se potrose 3 sata u zimski petak navecer. 

    Sto se tice "super price" u filmu, ovaj kriticar ti je lijepo pojasnio da ta prica nije apsolutno nista posebno.

    Uzmi za primjer evo samo Ples s vukovima. Kevin Costner glumi nekog amerskog vojnika koji osvajaju indijanska podrucja. Igrom prilika on se sprijatelji sa indijancima, oni mu daju novo ime, postaje jedan od njih i staje s njima u obranu od vojske iz koje je dosao. (Ili nesto tako, na zalost zadnji put sam ga gledao prije jaaaako puno godina.)

    Tako da je ocijena 7/10 vrlo realna i opravdana.

  • #4
    0 0

    postova:14
    bonzi @ 23.12.2009. 8:12

    Prvi put vidim da se neki filmski kritičar govoreći o "Avataru" sjetio romana "Svijet se kaže šuma", kome se priča, u grubim crtama, također može svesti na "Indijanci dobri, doseljenici loši, konjica u tvrđavi, pukovnik zao, poručnik dobar", pa je opet odličan.

    Svatko tko je pogledao "foršpan" mogao je do u detalje predvidjeti zaplet ovog filma. No, savršenost vizualnih efekata nije jedini razlog da ga se pogleda: temeljita osmišljenost svijeta ovog filma, konzistentna ekologija, uvjerljiva tehnologija, sve do dobrog objašnjenja za "Veliku Majku" i prolaznog za leteće planine, ne da se usporediti ni s čim što sam vidio (i jedva s ponečim što sam čitao) u žanru.  Ništa ne stoji na putu "utapanja" gledatelja u Cameronov svijet (osim, možda, ponekog pretankog dijaloga).

    Usput, ja sam "Avataru" na IMDb-u dao 8.

  • #5
    0 0

    postova:14
    bonzi @ 23.12.2009. 8:24
    Film kao film nije nist posebno, ne mogu se zamislit kako u npr. 2023. godini citiram neku recenicu iz njega. Osim mozda "Vidim te.." (pateticno). Hocu reci, osim vizualne raskosi (koja mi osobno ne igra ni najmanju ulogu kada gledam film), film mi se ne cini kao nesta sto ce postati legenda, dio opce kulture ili filmski klasik. Nije fora napraviti najprodavaniji film sa tolikim budgetom, produkcijom i specijalnim efektima. Treba biti genijalac da napravis mid-low budget film sa nepoznatim glumcima i da se dobro prodaje. E, to je onda hvalevrijedan film koji sam po sebi pokazuje da je poseban zbog "neceg viseg", neceg sto se ne moze kupiti sa pola milijarde $$$..
    Lund


    Ne bih se složio da nije fora, Lund. I ja volim gledati dobre niskobudžetne "art house" filmove, ali ako te doista vizualna komponenta filma ne zanima, onda čitaj ili idi u kazalište. Film i kazalište su različiti mediji.

    Kao što sam napisao u drugom postu, "glavna fora" ovog filma je temeljito osmišljen, uvjerljiv, a spektakularan svijet u koji se možemo preseliti na dva-tri sata (i tamo, dakako, naći  Cheneyeve kompiće, Halliburton, Blackwater i slične, ali to smo i očekivali).

     No, slažem se da film zaslužuje ocjenu negdje od 6 do 8 (od 10); priča je ipak mogla biti malo "deblja".

  • #6
    0 0

    postova:599
    lordadamko @ 23.12.2009. 17:29

    slusaj Lund, po tvojem komentaru Avatar nije toliko dobar jer je kostao silne novce i nastajao je godinama...pa kako to moze bit neko mjerilo za film? razmisli realno, film ko film namjenjen je gledanju a ne istrazivanju...

     ti sad recimo sjednes u kino i pocne film, prve scene su one prikazivanja ljudske svemirske letjelice i ti umjesto da gledas kako je dobro prikazana ili kako te ovo podsjeca malo na ono ili nesto sl razmisljas kako je odraz Pandore na onim kolektorima sunceve svjetolosti mogao bit malo ostriji jer su ipak samo u to potrosili 50k dolara...pa onda jebes gledanje filma ako cemo mu sudit po kriteriju ulozenog novca...

     onda ce najbolji filmovi biti oni tipa severininog home videa jer su tamo eventualno potrosili malo sampanjca i pokoju kaloriju, dobro ti ovaj bonzi kaze, onda idi u kazaliste...

    a i kazes da ti "vizualna raskosnost" u filmu igra najmanju ulogu...MOLIM?! znaci tebi bi skoro isto bilo da je Pangea umjesto onog stvarno odlicnog prikazanja isto bilo da su je snimali u slavonskim sumama jel? daj nebudi smjesan...vizalnost u filmu je skoro pa 50%, bez nje zajebi film, ma kakvu pricu imo...

    a i gledo sam skoro sve ove filmove sto ih vi navodite i mozda se moze neka slicnost naci ali dajte molim vas, u kojem od tih filmova/knjiga se spominje da ljudi naseljavaju drugi planet, domorodci lete na onim njihovim zmajevima, majka priroda pomaze u spasavanju...pa to je sasvim novo i originalno pricanje price, nemoze se samo tako usporedit s necime drugim...

    a i jos da ti bolje nacrtam:

    kad sam sinoc izaso iz kina zacudo nisam cuo ni jedan glas: aaa pa to je isto ko Ples s vukovima, sranje...ili nesto tako...

    ja bi iskreno ocijenio 9/10, dosta cesto idem u kino, al na Avataru je stvrno kino bilo prepun, a opet je vladala skoro stalno savrsena tisina, ljudi su se bas mogli uzivit u sve ovo pa sad vi srali o filmu koliko htjeli i nalazili mu "mane" meni je vaznije sta 99% publike misli o filmu i kako ga dozivljava nego 2-3 koji su se tu nasli fantazirat, takvih ce uvijek bit, to znam...zato adio, ja se ovdje vise nejavljam, slobodno se iskaljujte ;)

  • #7
    0 1

    postova:19
    ana20 @ 23.12.2009. 20:59
    Joj, nemojte molim vas po Avataru :( film je predobar, jedan od boljih. Gledala sam ga u 3D-u i jednostavno je toliko realno napravljeno da sam zaboravila disati tokom filma, nijedan efekt nije loše napravljen...Priča ima nešto...
  • #8
    0 0

    postova:2
    viki @ 28.12.2009. 0:29

    Ocjena je realna, recenzija je dobro napisana. Otkad je ocjena 7/10 loša ili pak preporuka portiv odlaska u kino?

    Iskreno, ja sam uživala u filmu, al su mi veze među likovima plitke i neuvjerljive, pogotovo među sporednima. Kao da redatelj ne zna izvuć glumu iz glumaca. Niti scenarist izgradit uvjerljivost odnosa među likovima. Solidan film, ali ta ocjena bi bila za djecu kao gledatelje. Za mene ato, prolaz. Nekih 6/10.

    Specijalni efekti su na vrhuncu, scene izmišljenog svijeta su predivne (valjda je na to otišla sva lova najskupljeg filma svih vremena), šteta što film sam nije bolji, što nije bar do neke mjere dostojan napredne tehnologije kojom je izrađen. 

    Usput rečeno, moj momak i brat su oduševljeni filmom i ne kuže zašto isti mene ne obara s nogu.

  • #9
    0 1

    postova:11
    mariola @ 29.12.2009. 19:46
    Film je itekako originalno djelo, a spomenuti "Ples sa vukovima" niti "Ratovi zvijezda" nemaju apsolutno nikakve veze s ovim filmom (treći spomenuti nisam gledao). Ovakav spoj akcije, specijalnih efekata i najvažnije, količine emocija uz fenomalnu duhovnu podlogu koja se proteže kroz film, niti jedan film dosad nije uspio napravit, a pitanje je da li je ijedan i želio. Da ne duljim sa hvalospjevima, svaka ocjena ispod 10 za ovakvo remek djelo je kritičarsko pametovanje i izmišljanje tople vode i to ono isto koje je od ispraznog, dosadnog i bezživotnog filmskog hita "Čuvari" napravilo jedan od filmova godine. Isti ti "kritičari" dali su "Zlatnu malinu" jednom S. Stalloneu, a neki od njih film prosječni "Observe and report" stavljaju u top filmove godine. Naravno, svaki od njih će u top filmove godine staviti hrpu europskih filmova (franc., talijan.) koje niti su razumjeli oni sami, niti redatelji koji su ih radili, ali dobro zvuči. Kao i manekenka koja kaže da joj je najbolja pjesma "Creep" od Radioheada. Toliko o stručnosti, objektivnosti i ukusu istih.
  • #10
    0 0

    postova:11
    mariola @ 29.12.2009. 20:05

    Pardon, treće je u pitanju knjiga, koju nisam čitao, a ne film.

  • #11
    0 0

    postova:14
    bonzi @ 14.1.2010. 9:02

     Pardon, treće je u pitanju knjiga, koju nisam čitao, a ne film.


    mariola

    E, čitaj, Mariola, čitaj!  A ocjena 7 nije loša.
  • #12
    0 0

    postova:14
    bonzi @ 14.1.2010. 9:06
    Joj, nemojte molim vas po Avataru :( film je predobar, jedan od boljih. Gledala sam ga u 3D-u i jednostavno je toliko realno napravljeno da sam zaboravila disati tokom filma, nijedan efekt nije loše napravljen...Priča ima nešto...
    ana20

    Točno tako, Ana, priča "ima nešto" - bezbroj puta viđena i pročitana "arhetipska" priča, ovdje malo zbrzana, ne više od korektno ispričana, gotovo da "ne smeta" vizualnosti filma. Sve ostalo od odlično do nikad dosad viđeno. To jest, kako je autor članka i napisao.
  • #13
    0 1

    postova:14
    bonzi @ 14.1.2010. 9:26
    Film je itekako originalno djelo, a spomenuti "Ples sa vukovima" niti "Ratovi zvijezda" nemaju apsolutno nikakve veze s ovim filmom (treći spomenuti nisam gledao). Ovakav spoj akcije, specijalnih efekata i najvažnije, količine emocija uz fenomalnu duhovnu podlogu koja se proteže kroz film, niti jedan film dosad nije uspio napravit, a pitanje je da li je ijedan i želio. Da ne duljim sa hvalospjevima, svaka ocjena ispod 10 za ovakvo remek djelo je kritičarsko pametovanje i izmišljanje tople vode i to ono isto koje je od ispraznog, dosadnog i bezživotnog filmskog hita "Čuvari" napravilo jedan od filmova godine. Isti ti "kritičari" dali su "Zlatnu malinu" jednom S. Stalloneu, a neki od njih film prosječni "Observe and report" stavljaju u top filmove godine. Naravno, svaki od njih će u top filmove godine staviti hrpu europskih filmova (franc., talijan.) koje niti su razumjeli oni sami, niti redatelji koji su ih radili, ali dobro zvuči. Kao i manekenka koja kaže da joj je najbolja pjesma "Creep" od Radioheada. Toliko o stručnosti, objektivnosti i ukusu istih.
    mariola

    "Zvjezdani ratovi" doista nemaju veze s ovim, osim što je posve vjerojatno da će ih "Avatar" i nastavci zamijeniti po kultnom statusu, posve opravdano. "Pleše S Vukovima"* ima gotovo istu priču i "duhovnu podlogu" kao "Avatar", što samo po sebi nije ništa loše. Kurosawino "Krvavo prijestolje" je "Macbeth" presađen u Japan, pa je opet jedan od najboljih filmova svih vremena. Ostale filmove koje spominješ nisam gledao, ali prosjek kvalitete francuskih ili talijanskih filmova je svakako bolji od američkih (kojih, srećom, ima mnogo, pa se uvijek nađe dovoljno dobrih). Cijeniti i voljeti filmove koji se gledaju uz upotrebu ograna iznad leđne moždine ne znači nužno proseravati se. Razni filmovi govore na razne načine.

    *) Nije "Ples s vukovima" nego "Pleše S Vukovima" ("Dances With Wolves") - to je ime koje su domaćini nadjenuli poručniku Dunbaru kojeg glumi Costner. Sitnica, s obzirom kako naslovi obično budi izmasakrirani...

  • #14
    0 0

    postova:2
    micka_romana @ 14.1.2010. 15:18
    Jebote avatar je jedan od najbolji filmova koji sam gledala...nemojte mi ga vrijeđat!!!!!!!!!!KissTongue outCool
  • #15
    0 0

    postova:494
    beno @ 14.1.2010. 17:05

    "Zvjezdani ratovi" doista nemaju veze s ovim, osim što je posve vjerojatno da će ih "Avatar" i nastavci zamijeniti po kultnom statusu, posve opravdano.

    bonzi

    Tesko. Predvidjam Avataru buducnost jednaku Matrix serijalu. Kad je izasao prvi dio, sve je iznenadio novim i originalnim pristupom te dotad nevidjenim specijalnim efektima. Malo je fanova jednako odusevljeno nastavcima. Od nastavaka Avatara takodjer ne ocekujem puno, dapace, ocekujem tipicnu holivudsku muznju para na racun slavnog originala i nista vise.
    Star Warsi pak kao fenomen traju vise od trideset godina i imaju jednako kvalitetna dva nastavka (naravno, govorim o originalnoj trilogiji).
    Za trideset se godina nece bas puno ljudi sjecat Avatara, kao ni Matrixa...

    Da ne duljim sa hvalospjevima, svaka ocjena ispod 10 za ovakvo remek djelo je kritičarsko pametovanje i izmišljanje tople vode (...)

    mariola

     Hmmm... Bas 10/10?  Tesko...
    (slazem se, ukusi su razliciti, ali 10/10 je stvarno previse)

1 2
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala