Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Nepomirljivi

1 2 3
  • #16
    1 0

    postova:2916
    gorlock @ 12.1.2012. 18:59

    Vidim da svi svršavate na kraj filma, al' mene je toliko razbijenio rasplet i tih zadnjih 10 minuta, da je potro svo ono jednoiposatno (koji minut duže) uživanje. Kompleksni likovi (bez klasične: apsolutno dobri/apsolutno loši podjele), odličan scenerij, jadan kraj - to bi bio moj rezime. Možda se nekim novim gledanjem i predomislim, al' stvarno ne razumijem šta se ovakvim krajem htjelo postić. Svjestan sam kako Eastwood-ovi filmovi često imaju šokantne krajeve: u "Mističnoj Rijeci" (čiji kraj, vidim po komentarima za taj film, je lak za zaboraviti i kod nekih forumaša nije ostavio dojam) je katarzičan  u svojoj surovosti, u "Gran Torinu" možda neočekivano tragičan, al' sve to  u tim filmovima ima svoj smisao, ali šta je smisao u tome da     SPOILER!!!      Munny dođe i na kraju pokoka sve?  

    Moj dojam je i bio da to Little Bill stvarno, kako na samrti i kaže, "nije zaslužio" (mada ni on u skladu sa kompleksnošću filma, nije izgrađen k'o neki 100% pozitivac), i koji je smisao toga da se Munny na kraju izvuče? Da je apsolutni negativac, i imalo bi smisla kao postizanje recimo nekog surovog kraja, da je pozitivac (što po meni nije) imalo bi smisla kao happy end, ali pošto je njegov lik izgrađen tako kompleksno, i pošto ga već počinje gristi savjest za sve ranije grijehe, nije li smisao filmova ovakvog žanra, da za loša djela na kraju likove stigne i određena kazna. Dakle dvije stvari ne mogu ić' zajedno: ili je lik Munny-ja trebao bit' surovije "napravljen", ili je trebao umrijeti (bilo bi mi drago, u skladu sa "realističnošću" filma nekom banalnom smrću).       SPOILER END

    Kada film završi onako kako ne očekujemo, često znamo reći da je film dobar zbog svoje nepredvidljivosti, ali u ovom slučaju moj je dojam: nepredvidljivo = glupo. No ne mogu glavu dati za tvrdnju da ga nekad neću gledati ponovo, i da neću promijeniti mišljenje, kako bilo trenutno čvrsto stojim iza svog viđenja.

    Paradoksalno, nakon ovog filma, još više cijenim Eastwood-a kao režisera. 


    mersault

    Kratak osvrt samo, @mersault na tvoj komentar.

    Kada promatramo lik kao što je Munny - tko smo mi da sudimo, uopće? 

    I nije li pravedna kazna - upravo živjeti sa tim svim grizodušjem i mukama ili biti nagrađen i umrijeti pa bi samim tim i patnje bile okončane? 

    No lik kojeg tumači Eastwood _ Munny - teško da itko drugi može utjeloviti bolje od njega, a koliko dobro je to Eastwood napravio potkrepljujem činjenicama da upravo o tome i raspravljamo. Film je genijalan kao i čitava priča. 

  • #17
    0 0

    postova:114
    mersault @ 12.1.2012. 20:29

    Kratak osvrt samo, @mersault na tvoj komentar.

    Kada promatramo lik kao što je Munny - tko smo mi da sudimo, uopće? 

    I nije li pravedna kazna - upravo živjeti sa tim svim grizodušjem i mukama ili biti nagrađen i umrijeti pa bi samim tim i patnje bile okončane? 

    No lik kojeg tumači Eastwood _ Munny - teško da itko drugi može utjeloviti bolje od njega, a koliko dobro je to Eastwood napravio potkrepljujem činjenicama da upravo o tome i raspravljamo. Film je genijalan kao i čitava priča. 


    gorlock

    Parafrazirat ću kraj filma: nešto je bilo u fazonu, da je neko tražio, poslije, Munny-ja na njegovom imanju, al' ga nisu uspjeli naći, pretopstavlja se da je otiš'o u Californiju ili nešto slično, i tamo uspio kao biznismen u nekoj industriji (pamuk ako se sjećam). Sama muzika, atmosfera, referencije, mi ne ukazuju da Munny na kraju pati zbog toga što je učinio, patio je u toku filma, zašto se vraćao tim postupcima iz mladosti. Ja sam više očekiv'o da će on uticat na onog malog, koji na kraju ispade pi*ka sam od sebe, nakon što ubije čovjeka, a Munny se vraća postupcima iz mladosti, i to nekažnjeno.

     A što se tiče Clint-ove glumačke izvedbe, to ne dovodim u pitanje, zasjenio je Hackmana i društvo. 

  • #18
    0 0

    postova:377
    gestapo @ 12.1.2012. 21:03

    Koliko ja znam kad je doslo do okrsaja kad su oni bili na brdu a ovi ispod i kad je nastrelil decka tu on pokazuje koliko je u bedu zbog toga ,cijelo vrijeme je drzal distancu od svega kroz film pa cak i pokusal odustati(ak se dobro sijecam),sam cin onog pokolja uzrok je kad su mu ubili najboljeg prijatelja(koji nije napravil nista lose nikome)  i stavili truplo pred salun e tu je on pukel.

    Kroz film je zorno prikazano kroz par scena koliko ga  proslost proganja ,pogotovo kad je skoro od groznice umro,a sad ako on budemo rekli nastavil svoj zivot i obogatil se na pamuku to neznaci da ga proslost i dalje nije proganjala!

    Kaj se tice samog pokreta u akciju,  htio je zaboraviti svoju proslost i svoju narav ,radi ljubavi je prestal sa svim tim sranjima, e znaci imamo covijeka koji je nekada bil ubojica on sad ima dvoje djece i na rubu su gladi i zive u trosnoj kolibi,1 plus 1 = novac,gladna djeca,ona vremena!

    Nevidim zasto negativci nebi na kraju prikazani ko pozitivci sa "sretnim" krajem,nekad je zivjeti puno bolja pravda nego umrijeti ,na kraju krajeva glavni okidac nisu bile kurve zbog kojih je i sve krenulo nego ubojstvo,mucenje najboljeg prijatelja.Mislim da se film treba sagledati u cijelosti a ne po scenama kaj se tice ove teme o kojoj se raspravlja.

  • #19
    0 0

    postova:114
    mersault @ 12.1.2012. 21:23

    Koliko ja znam kad je doslo do okrsaja kad su oni bili na brdu a ovi ispod i kad je nastrelil decka tu on pokazuje koliko je u bedu zbog toga ,cijelo vrijeme je drzal distancu od svega kroz film pa cak i pokusal odustati(ak se dobro sijecam),sam cin onog pokolja uzrok je kad su mu ubili najboljeg prijatelja(koji nije napravil nista lose nikome)  i stavili truplo pred salun e tu je on pukel.

    Kroz film je zorno prikazano kroz par scena koliko ga  proslost proganja ,pogotovo kad je skoro od groznice umro,a sad ako on budemo rekli nastavil svoj zivot i obogatil se na pamuku to neznaci da ga proslost i dalje nije proganjala!

    Kaj se tice samog pokreta u akciju,  htio je zaboraviti svoju proslost i svoju narav ,radi ljubavi je prestal sa svim tim sranjima, e znaci imamo covijeka koji je nekada bil ubojica on sad ima dvoje djece i na rubu su gladi i zive u trosnoj kolibi,1 plus 1 = novac,gladna djeca,ona vremena!

    Nevidim zasto negativci nebi na kraju prikazani ko pozitivci sa "sretnim" krajem,nekad je zivjeti puno bolja pravda nego umrijeti ,na kraju krajeva glavni okidac nisu bile kurve zbog kojih je i sve krenulo nego ubojstvo,mucenje najboljeg prijatelja.Mislim da se film treba sagledati u cijelosti a ne po scenama kaj se tice ove teme o kojoj se raspravlja.


    gestapo 

    U cjelini sam ga  i sagledao, zato sam i napisao: kompleksni likovi, odličan scenarij..., ja film ukupno gledajući ne smatram lošim, ali bi uz drugačiji svršetak mog'o biti u ličnoj listi omiljenih filmova.

    U čemu se mimoilazimo? Ti si se očito emocionalno vez'o za Ned-a - kažeš "nije nikom ništa nažao učinio". Ne slažem se: krenuo je u grad da ubije, i dio je te ubilačke družine, a to što on nije upucao onog momka nije razlog da ga smatram nekom jadnom žrtvom u svemu tome. Ja sam se npr. daleko više emocionalno vezao za Little Bill-a, čije metode mogu izgledat surove, al' na kraju se  ispostavi da su imale smisla. Po tom pitanju je jako dobra i alegorija u vidu njegove kuće koju on pokušava napraviti kako valja, ali ona se raspada i prokišnjava, što je simbolička slika i grada koji on "čuva", a koji ne uspijeva održati mirnim. Po meni je lik Little Bill-a daleko uspjeliji nego Munny.

    A to da li je on uprkos tome što je uspio u biznisu nesretan, ne znam, jer nam se ne predstavlja u filmu, i besmisleno je i raspravljati o nečemu što je izvan filma, jer ipak su to fikcionalni likovi pa moramo diskutovati o njihovim postupcima i opisima unutar filma jer tamo samo i postoje. Ne vidim smisao u nagađanju da li oni žive sretni u bogatstvu ili nesretni. Ono što jest u filmu, to je činjenica da nam se na kraju uz jednu "happy" laganu muziku saopštava informacija da je izbjeg'o i da negdje živi u gradu sa porodicom, i da je uspio u nekom biznisu. Ponavljam, atmosfera na kraju filma je vedra u odnosu na Munny-ja, i to me navelo da zaključim da on ni savješću ni nekom zakonskim sredstvima nije kažnjen, jer nam se to ne prezentira u samom filmu. 

  • #20
    0 1

    postova:66
    mightywez @ 23.2.2012. 7:26
    film je odlican ali cu ipak gledat za dolar vise, ako bas moram birat
  • #21
    2 0

    postova:256
    karter @ 24.2.2013. 13:05

    Odličan eastwoodov vestern u kojem je nagradama, prvenstveno oscarima kompenzirano dugogodišnje zanemarivanje vesterna (boljih od unforgivena) od strane zasluženih nagrada koji im pripadaju. Ovo je film u kojem eastwwod pokazuje sav svoj talent više redateljski, nešto manje glumački iako je u filmu odlično odglumio potpuno razbijajući percepciju i mitove divljeg zapada i pokazujući složene ljudske likove sa svim svojim dobrim i lošim stranama. Koliko god to bio dobar film meni ipak lošiji od upravo onog što suprostavlja unforgivenu - leoneova djela. Ipak na kraju i sam eastwood nije odolio i morao je u svom stilu ući u bar i napraviti ono što se od takve legende i očekuje.

  • #22
    3 0

    postova:371
    cala @ 5.12.2013. 20:40

    samo ću reći da sam ostao na kraju filma buljiti čak i u ona slova na kraju...film je odličan,Clint Eastwood je odradio fenomenalan posao,kako režiju tako i glumu...Clint je uistinu velika ličnost,vidi se to na kraju filma....jedan od najboljih vesterna koje sam ja gledao,sigurno u prva tri s tim da bih ostala dva zasigurno bili neki od Clint-Leone uradaka,za mene je Clint definitivno najveće ime vesterna ikad...

  • #23
    2 0

    postova:610
    robertini @ 4.7.2014. 22:18

    Najbolji ANTI-WESTERN, Clint je ovim filmom htio pokazati naličje Divljeg zapada

  • #24
    1 1

    postova:2531
    bearfoot @ 7.7.2014. 14:50

    na kraju se sve svodi na "klasičan western" sa svim elementima koji čine taj žanr...da je kraj bio drugačiji, e onda možda, ali ovako...odjahao je sam u zalazak sunca, ili u mrak....

  • #25
    0 1

    postova:34
    dario zoric @ 9.5.2016. 14:00

    znaci po svemu sudeci jedan od boljih westerna inace, a 90 tih najbolji izgleda po nagradma i kritici ajmo rec .ali po cemu je toliko losiji naprimjer WYATT EARP ne vidin toliku razliku izmedu ova dva filma, ili je UNFORGIVEN jaka reklama zbog Clint Eastwooda. neznam  cijenin ovaj film ali mi je bolji WYATT EARP

  • #26
    2 0

    postova:2
    iguana13 @ 16.2.2019. 14:35

    Western svih western filmova. REMEK DJELO.

  • #27
    1 2

    postova:208
    jeremiah @ 17.2.2019. 23:28
    Iz današnje perspektive,kad je Klint već na pragu 90-e i mala je vjerojatnost da će snimiti još koji film, a uzimajući u obzir njegov dosadašnji opus, Nepomirljive nije nadmašio. Niti s ijednim uratkom prije njih, a niti poslije njih. Naravno da u tom opusu ima odličnih filmova, a bilo bi ih vjerojatno još i više da je Klintov redateljsko-scenarističko-glazbeni talent ranije isplivao,nego u drugoj polovici njegova života unatoč tome što ga je i ranije pokazivao. S te strane šteta, jer vjerujem da bi još štošta kroz film imao za ispričati. Ipak mislim da su Nepomirljivi bili i ostali njegov,da se nespretno izrazim trademark, iako ga se ne može stavljati u nikakve žanrovsko-tematsko-trendovske okove. Jedan od malobrojnih umjetnika koji su svojim djelima uspjeli dati svoj osobni prepoznatljivi pečat.
  • #28
    1 0

    postova:256
    karter @ 18.2.2019. 16:32
    Zanimljivo viđenje jeremiah. Ne bih rekao da si u krivu ali clint je briljantan redatelj od sredine 70ih naovamo. I teško mi je reći da je nepomirljivi tako suvereno njegov najbolji film. Tu je i odmetnik jose wales, bird, misticna rijeka, pisma s iwo jime, djevojka od milijun dolara, koji su neki mozda i tu negdje s nepomirljivim. Sve u svemu jedna prava filmska legenda. Sigurno će ostat upamćen kao jedan od najvećih filmaša u povijesti.
  • #29
    0 0

    postova:208
    jeremiah @ 20.2.2019. 23:25
    Njegov pravi redateljski uzlet krenuo je krajem 80-ih i početkom 90-e(Bird,Bijeli lovac crno srce),od kada praktički nije snimio loš film.Naravno da je i prije tu bilo par odličnih filmova, a da ne velim poslije. Uostalom sam si ih spomenuo. Sve su to mahom odlični filmovi, međutoa meni su Nepomirljivi, u svakom smislu nekako najpotpuniji i najdorađeniji njegov film i kad bih se morao odlučiti za jedan, odabrao bih taj.Ali to sam ja...
  • #30
    0 0

    postova:1962
    aya @ 21.2.2019. 0:05

    Govoriti o Clintovim najboljim filmovima, a niti ne spomenuti Mostove okruga Madisom, Gran Torino, Pale Ridera ili The Outlaw Josey Walesa...? A i nije baš da je kasno počeo režirati, glumačka karijera mu traje impresivnih 65 godina, ali i redateljski staž mu je skoro 50 godina.

     
1 2 3
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala