Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Gepard

1
  • #1
    0 0

    postova:48
    chevalier @ 8.1.2022. 21:01
    Remek djelo koje vrijedi pogledati i više puta. Film je divan koliko i knjiga, ali nestrpljivima i neupućenima u povijesni kontekst možda se neće svidjeti iz prve.
  • #2
    1 0

    postova:81
    ahernar @ 9.1.2022. 0:36

    Vrhunski film, iskren i emotivan, s time da je dominantna emocija muka zbog sraza jasne spoznaje tijeka događaja i vlastitog odupiranja da se u novim događanjima učestvuje imalo više od samog promatranja.

    Kombinaciju aristokratskog ponašanja i istovremeno dubokog razumijevanja (ali ne i prihvaćanja) nadolazećeg novog, može tako vjerno prikazati samo autor koji je i sam odgojen u plemićkom stilu. U Zagrebu je danas jako rijetko za čuti takav način govorenja, način vrlo pronicljiv, vrlo sažet, način kojim se može sasvim otvoreno i na glas reći vlastito krajnje negativno mišljenje direktno pred osobom - a da osoba uopće nije uvrijeđena niti da shvati da je upravo izrečena duboka kritika na njen račun. Taj je način lišen svake zlobe, ali nikako nije lišen prezira.

    U aristokratskom odgoju ima elemenata jasno vidljivih u ovom filmu, a koji se ne mogu kasnije ili naknadno usvojiti. U tom smislu je to autohtoni prikaz - kao što je autohtoni prikaz npr zagrebačkih likova i izraza i situacija u "Tko pjeva zlo ne misli"... U istom smislu mi je na neki način žao što se u seriji "Katarina" nisu malo bolje informirali o stvarnom ophođenju na ruskom dvoru - koje sigurno nije bilo onakvo kakvo je prikazano (a možda nisu imali ni koga pitati u današnjoj Rusiji...)

    Vještina je i izrežirati grupne scene koje nisu pusto pokazivanje haljina i ljepotica, scene bala koji nije ni slet niti nastup plesnog ansambla za gledatelje - nego plesači plešu sa svim pogreškama koje bi se u stvarnosti dešavale... Grupni razgovori isto imaju zapanjujuće realistične detalje. Paralelno odvijanje osobne drame glavnog lika i dramatične promjene na državnoj razini izvrsno je i režirano i odglumljeno.

    Volim taj film; možda i malo previše. 10/10

1
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala