Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box
Borba protiv piratstva
Istok Europe ima sve više pirata, a Srednja Europa sve manje – što trebamo promijeniti?

Borba protiv piratstva

1
  • #1
    2 0

    postova:507
    pandaboy @ 3.5.2018. 22:03

    Neću u potpunosti stati u obranu piratstva, no kad god čujem da se raspravlja o mjerama protiv njega, nikad ne primjetim da razgovaraju i o njegovim uzrocima.

    Prvo, tu su cijene filmova/serija i manjak kvalitetnih legalnih streaming servisa.

    Drugo, dok je situacija s novijim filmovima nešto bolja, teško je povjerovati da je nemoguće pronaći kod nas dvd ili bluray nekih klasika kao npr. „Citizen Kane“ ili „Seven Samurai“ (kojih je bilo na VHS kazetama). 

    Ok, mogu se naručiti preko Amazona i sličnih stranica, no što je s onima koji žele prijevod na vlastitom jeziku? S druge strane, ti isti ljudi mogu „pljačkati“ po Internetu i ne samo naći film, već i skinuti njemu prikladne titlove koje prevode entuzijasti u svoje slobodno vrijeme. Ti fan-made titlovi nisu samo besplatni, već često i bolji od „stručnih“ koje znamo vidjeti u kinima.

    U redu, tu je djelomično upravo i piratstvo krivo jer je zbog manjeg profita odgovorno za manja ulaganja u stručnije prijevode filmova i investiranje u dvd-e/blu-ray filmove prilagođene našem tržištu, no prije nego se okrivljuje ljude da ne koriste legalne opcije, treba im omogućiti taj izbor. Ljudi ne mogu legalno nabaviti film ako takve opcije uopće ne postoje.

    I za kraj, često se vide napuhane brojke gubitka uzrokovanog piratstvom:

    ...do kraja 2022. godine prihodi izgubljeni zbog online piratstva iznosit će 51,6 milijardi dolara...

    što nije točno, jer je nemoguće dokazati koliki bi postotak ljudi koji su piratizirali sadržaj, uopće ga i kupilo na prvom mjestu. Imaginarne brojke za imaginarne prodaje.

1
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala