Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Miladin Sobic

1 2
  • #1
    0 1

    postova:10
    johnny_boy @ 7.3.2011. 17:31

    Ovo je priča o čoveku koji je zalutao odavno. Iako ćuti, njegove pesme i dalje neprestano oduševljavaju studente, prosjake, lekare, pekare, molere i zaljubljene. Zastanu i slučajni prolaznici novijeg datuma i pitaju se ko je taj čovek koji sa tako malo reči uspeva da kaže tako puno toga o sebi, o nama i o životu. Odgovor ćete naći na ovoj stranici. Njegovo ime je Miladin Šobic!Iako se o legendarnom Šobicu ne zna mnogo,reću vam podatke do kojih sam sam došao.

    Miladin Šobić je rođen 1956. godine u Nikšiću.U Nikšiću je odrastao i završio srednju školu. U danima srednje škole Šobić je prvi put počeo da komponuje i da piše. Najviše su ga inspirisala dela grupe ’S vremena na vreme’ i fantastičnog akustičara Ibrice Jusića. Nakon srednje škole, Šobić upisuje turizam u Dubrovniku.Pod utiskom studentskog života stvara svoje najveće pesme. Taj period se smatra ključnim za njegovo stvaralaštvo. Pod utiskom studentskog života i velikih prijateljstava, on stvara svoje najveće pesme. Iako autobiografske, pod lupom detaljnije analize, dolazi se do utiska da one predstavljaju ’sudbinu i istoriju’ svih nas. 1975. godine objavljuje prvu pesmu "To sam ja", koja u to vreme u privatnim studentskim dubrovačkim krugovima dobija status studentske himne. Godinu dana kasnije, Šobic je imao drugi javni nastup. Desilo se to na muzičkom festivalu ''Omladina'' koji se tradicionalno održavao u Subotici. Osvojio je drugo mesto sa pesmom ''Daj nam neba''. Na tom festivalu je nastupao i Ðorđe Balaševic sa grupom ''Suncokret'' gde je osvojio treće mesto. Balašević je izjavio da otkad Šobić ne svira,on više nema pravog konkurenta.

    U narednom periodu Šobic se isticao fantastičnim pesmama koje su mnogi ljudi čuli. Preselio se u Sarajevo gde je i briljirao. U saradnji sa klavijaturistom Gaborom Lenđelom i studijskim muzičarima snimio je 1980. godine svoj prvi album ''Ožiljak'' za sarajevski ''Diskoton''. U tom trenutku Miladin Šobic je bio na vrhuncu svoje karijere. 1982. godine postavlja rekord kada za neverovatno kratko vreme završava svoj drugi (epopejski) album ''Umjesto gluposti'',sa istim izvođačima. Album počinje da se radi u Studiju muzičkog ateljea u Subotici, u noci 21. februara a završava se 8. marta iste godine.Tada i počinje sa koncertnim aktivnostima na kojima je mnogo puta okupio veliki broj ljudi. Uvek se odazivao i na pozive studenata i ljudi iz manjih gradova. Tako je 1983. godine posetio i Berane kada je u Domu kulture, koji je bio ispunjen do posljednjeg mesta, održao četvoročasovni koncert. I sam je kasnije izjavio da taj nastup nikada neće zaboraviti. Pesme sa ta dva albuma legendarnog plavokosog, razbarušenog i skromnog mladića sa gitarom godinama nisu silazile sa čuvenih Venovih top – lista.

    Snimio je i treći album pod nazivom "Barutana ljubavi" ali zbog porodične tragedije ostavlja muziku i album nikad nije izdan.Dakle,u vreme najvećeg uspeha Miladin Šobic doživljava porodičnu tragediju. Njegova sestra umire nakon teške bolesti (raka). Nakon svega Šobic se povukao. Od tada o njemu ne postoji nijedna zvanična informacija. Govorili su da je nestao bez traga, da se zamonašio... Neki su pricali da je mrtav (On ionako ne moze umreti...), neki su govorili da se nastanio u Herceg Novom ili da živi u dedinoj kući u nekom selu nedaleko od Nikšica. Poslednji put su ga, kako kažu, vidjeli na Žabljaku krajem devedesetih. Pričalo se i da je samo ponekad umeo da zasvira za svoju dušu i društvo.2002. godine Ibrica Jusić, njegov prijatelj, najavio je njegov povratak. Od tada se stalno u javnost puštaju priče o njegovom novom albumu. Takođe, i kada je redakcija lista ''ITD'' probala da dođe u kontakt sa njim, rečeno im je da se nalazi u Beogradu i da radi na novom projektu. Međutim, postoji zvanična verzija koja je došla od izvora bliskim Miladinu Šobiću. Objavljeno je da on već duže vreme (u saradnji sa Vukićem Raspopovićem) priprema novi album u Trstu. Takodje, povremeno boravi u Beogradu, Budimpešti i Dubrovniku. Miladina Šobića takođe sve češce prepoznajemo u vokalnoj pojavi Vanje Radovanovića, sina njegove pokojne sestre, njegovog sestrića koji živi i radi u Beogradu.

    Miladin Šobić se po mnogim stvarima razlikovao od ostalih pevača. Pre svega, zato što je pevao iz duše i po svom ličnom iskustvu, što je danas retkost. Jer većina je srećno oženjena sa 2-3 dece,pa a i dalje govore o tome kako ga je "ona ili on" napustio/la, ostavio/la, uništio/la i sl. To nije bio slučaj sa Šobićem. On nas je kroz svoje pesme, savetovao i govorio o životu onakvom kakav jeste, te nam je pokušao otkriti njegov smisao.

    Imam da kazem još jednu stvar u vezi Šobeta, a to je odgovor svima onima koji smatraju da ''lik nema sluha niti pojma o pevanju sto se vidi u njegovim patetičnim stihovima''... ja mislim da je to čovek koji ima dušu - to zvuci stereotipno, znam, ali u svakom se slučaju ceni, pogotovo u moru današnjih kvazi-umetnika čiji se pesnički vrhunac ogleda u opisivanju štakora koji imaju krila a ne lete i slicne ''poetične'' nebuloze. Šobić je svet, on se ne stidi da bude krajnje iskren i govori o emocijama na tako jednostavan nacin pristupačan svima. Smatram da se svako može pronaći na neki način u njegovim tekstovima, a poenta je u tome da ostaneš dosledan Sebi.. ''NE DAJ DA TEBE MIJENJA NEKO, BUDI DO KRAJA ONO ŠTO JESI, A AKO MISLIŠ DA SMO DALEKO, NEMOJ PUT MENE, BOLJE OSTANI GDJE SI.''

    O tome da ne postoji taj producent ili čovek iz muzičke industrije sa Balkana koji ne bi hteo da sponzoriše Šobićev povratak,ne trebati pričati. Mada postoji jedno veliko ali - ne želi. Čovek ne želi, niti je ikad hteo, da pravi pare na svojoj muzici. Hteo je samo da se deli sa ljudima. Niti je ikad imao neke pare od svoje muzike. Ima ogromno poštovanje prema svojim obožavateljima i dobro zna da je za razliku od drugih zvezda njegovog kalibra, bio dignut narodom, a ne televizijom i parama. U ovom trenutku mogao bi da se vrati na scenu u sasvim drugom obliku - javne ličnosti. Da se prave ogromni koncerti, da se okupe stotine hiljada ljudi, ali on ne želi. Njega je strah da će njegove nove pesme biti mnogo gore primljene nego stare, koje su ikone. Ne želi nikoga da čuje, ne želi savete i tuđa mišljenja. U životu mu ništa ne fali, tvrdo stoji na svome,i teško će ga šta podstaći da izda taj 24 godine očekivani album. Bilo kako bilo on je legenda i uvek će ostati... Lik inače i dalje vozi prastaru ladu, skroz je opušten tip, cooler. Oduševi se kad čuje da neko još uvek ima njegove ploče i gramafon.

    Miladin Šobič je posvetio mnoge pesme svojoj pokojnoj sestri,a među njima je i ''Svetionik''. Čak se moze primetiti da mu glas podrhtava zbog toga jer su mu verovatno suze oblile lice...

    Ovo je sve o Sobicu sto se moze naci na netu,a da je vredno i bitno.Sad ako ga neko poznaje,ili zna neke informacije kojih ovde nema,neka kaze...

    E da pevac Vanja Radovanovic je njegov sestric.

  • #2
    0 1

    postova:10
    johnny_boy @ 7.3.2011. 17:33
    Volio bi kada bi nekad pustili neki spot na bht 1 tv-u.da ga cuju i oni koji nisu imali priliku ranije,
  • #3
    0 0

    postova:519
    buzdovan @ 7.3.2011. 18:45
  • #4
    0 1

    postova:2916
    gorlock @ 7.3.2011. 19:27
    Volio bi kada bi nekad pustili neki spot na bht 1 tv-u.da ga cuju i oni koji nisu imali priliku ranije,
    Johnny_Boy

    Prenijet ćemo im tvoje želje, ako ništa probaj SMS-at na DM Sat. Cool
  • #5
    0 0

    postova:112
    entina @ 7.3.2011. 19:31

    Ne morah na fakultet al mi se omaklo...

     

  • #6
    0 0

    postova:10
    johnny_boy @ 7.3.2011. 20:28

    ma ne trazi mi se na dm satu,prvo sto ne gledam taj program zbog obilja glupe muzike i turbo folka,a i na dm satu bojim se da Miladin Sobic nece naici na razumijevanje kakvo bi zasluzio :P :P heheh

    Vise bi volio na nasoj Bh televiziji,a u zadnje vrijeme ima dosta emisija o rock-u i na ftv i na bht 1,sto mi se svidja :) 

  • #7
    0 0

    postova:10
    johnny_boy @ 7.3.2011. 20:31

    Ne morah na fakultet al mi se omaklo...

    entina

    uh prejaka, prava studentska :)
  • #8
    0 0

    postova:211
    bumerang @ 7.3.2011. 21:31
    stvarno neznam ko je to
  • #9
    0 0

    postova:514
    fox89 @ 7.3.2011. 21:55
    velik čovjek, velik umjetnik... baš mi je drago da ga se netko sjetio i na ovom forumu :)
  • #10
    0 0

    postova:10
    johnny_boy @ 7.3.2011. 23:07
    stvarno neznam ko je to
    bumerang

    poslusaj koju pjesmu,predlazem Opet krivi tip i Od druga do druga.Mada su mu sve dobre.Jedan od najboljih kantautora(za mene najbolji) koji je pisao i pjevao iz duse,i pjevao je samo ono sto mu se dogodilo i sto je prozivio :)
  • #11
    0 0

    postova:10
    johnny_boy @ 8.3.2011. 12:38
  • #12
    0 0

    postova:211
    bumerang @ 8.3.2011. 14:04
    poslusao sam par stvari i nesvidja mi se,a ni Balas mada je izjavio da vise nema konkurenciju cim nema Miladina.nevolim taj tip kantautora,ali neznaci da ne spadaju u vrh glazbene umjetnosti te vrste.
  • #13
    0 0

    postova:10
    johnny_boy @ 10.3.2011. 13:30

    Crno ovom svijetu pisu
    stare knjige indziljeri

    Kada jadni covjek danas
    svoju srecu novcem mjeri
    i u trci za bogatstvom
    covjecanstvo rdja hvata
    jer ne gleda niko nikog
    drug na druga brat na brata 

  • #14
    0 0

    postova:211
    bumerang @ 10.3.2011. 13:42
    znam tu pjesmu!!
  • #15
    0 0

    postova:10
    johnny_boy @ 10.3.2011. 17:40
    znam tu pjesmu!!
    bumerang

    heheh,mozda ti se ne svidja njegov nacin izvodjenja ili ta muzika,al se mora priznati da ima najbolje tekstove.U svakom tekstu postoji neka poruka,i svako se moze pronaci u njegovim pjesmama :)
1 2
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala