Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Bliski neprijatelj

1
  • #1
    2 0

    postova:311
    auran @ 10.9.2013. 10:51

         Bliski neprijatelj francuski je antiratni film čija se radnja odvija u Alžiru u drugoj polovici '50.-ih godina 20.st. kada se vodio rat između francuskih kolonijalnih snaga (Francuske) i alžirskih boraca za slobodu Alžira. Film objektivno prikazuje ratne brutalnosti i mučenja vršena s obje strane nad zarobljenicima, ali i nedužnim civilima. Kroz sudbine mladog, moralima vođenog poručnika Terriena i njegovih vojnika (od iskusnijih veterana Drugog svjetskog rata naviklih na ratne okrutnosti do tek pristiglih, neiskusnih i naivnih mladića) prikazano je djelovanje ratnih strahota na psihu pojedinca, gubljenje ideala i postupan nestanak svih vrijednosti. Nedostatak humanosti i suosjećanja uslijed viđenih brutalnosti neminovno vode u degradaciju čovjeka i, posljedično tome, njegov pad i propast.

         Efektni su ratni prizori i krajolici (brda, padine, usjeci, kanjoni) u kojima se radnja filma odvija, kao i prizori koji prikazuju trenutke kada psihički pucaju i oni najiskusniji vojnici, ali i dileme kako pobunjenika tako i onih koji se bore na francuskoj strani o tome gdje leži njihova prava pripadnost u okolnostima kad se dvije zaraćene strane gotovo i ne razlikuju po metodama koje koriste za postizanje svojih ciljeva. 

         Film postavlja univerzalna pitanja koja se mogu primijeniti, osim na francusko - alžirske odnose, i na njima slične odnose poput englesko - irskih, hrvatsko - srpskih i mnogih ostalih sa sličnim političko - povijesnim pozadinama. 

         Ono što film bez sumnje jasno otkriva je činjenica da u takvim situacijama nema pobjednika, jer gube jedino i isključivo ljudi, neovisno o strani kojoj pripadaju ili ne pripadaju, ali su svrstani u neku svojim podrijetlom ili mjestom na kojem žive.  

1
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala