Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Most na rijeci Kwai

1 2
  • #1
    1 2

    postova:2916
    gorlock @ 8.2.2009. 21:29

    Zanimljivo jučer prikazan film na Novoj TV, koji po meni spada u klasike filmske industrije prođe bez komentara!

    Ja sam ga ocjenio desetkom iz razloga što je film iz današnjeg kuta gledanja odličan a sniman je daleke 1957 godine.

    Prvi puta sam ga gledao na LCD-u i iako sam ga gledao nekoliko puta prije, bio mi je opet nešto novo

    Ili je to što ga više gledaš to je bolji kao i staro vino !

  • #2
    0 0

    postova:580
    arnol @ 8.2.2009. 21:47

    Zanimljivo jučer prikazan film na Novoj TV, koji po meni spada u klasike filmske industrije prođe bez komentara!

    Ja sam ga ocjenio desetkom iz razloga što je film iz današnjeg kuta gledanja odličan a sniman je daleke 1957 godine.

    Prvi puta sam ga gledao na LCD-u i iako sam ga gledao nekoliko puta prije, bio mi je opet nešto novo

    Ili je to što ga više gledaš to je bolji kao i staro vino !


    gorlock
    Je stvarno odličan film, priznajem da ga jučer nisam gledala, šteta. 

  • #3
    0 0

    postova:158
    sever69 @ 23.9.2009. 22:22
    Stvarno odličan film! Cool
  • #4
    1 0

    postova:17
    sakazulu @ 26.9.2009. 16:19

    Da film je odličan! Jedino žalim kad je god na tv što ga ne pogledam od početka do kraja...

  • #5
    3 0

    postova:114
    mersault @ 7.8.2011. 21:27

    WTF?! "Most na rijeci Kwai" na Novoj TV?? Šta je slijedece: Književne večeri, Noći klasične muzike, Jazz festivali, Bergman, Kurosawa?

    Meščini da se uredništvo ovdje dobro za*ebalo.

  • #6
    1 1

    postova:371
    cala @ 1.9.2013. 13:31

    klasik nemili-ovakvi filmovi su najjači a ne ovi danas,ovi današnji glumci su svi neki "glumci"

  • #7
    0 2

    postova:203
    franorobert @ 15.9.2013. 22:36

    Moja prva ljubav :)

  • #8
    3 1

    postova:311
    auran @ 16.9.2013. 21:21

         Most na rijeci Kwai ima savršen izbor glumaca, temu, fenomenalnu glazbu, te uvod i kraj koji se gledatelju urežu u pamćenje. Sam film potiče na razmišljanje o besmislu ratovanja, o stvaranju i destrukciji, etici i moralu, te principima, lojalnosti i dužnostima spram društva, u ovom slučaju vojske i pojedinčevog unutrašnjeg osjećaja za ispravno i važno, odnosno vrijedno. Jedna od pouka koja se može izvesti je da u ratu pobjednika nema, ostane samo poražena ljudskost u čovjeku.

         Uzmimo npr. likove pukovnika Nicholsona, Amerikanca Shearsa i bojnika Wardena (vođe diverzanata koji na kraju filma sruše most). Prvi uspijeva u zarobljeništvu održati dostojanstvo svojih podređenih časnika i vojnika i u isto vrijeme zavrijediti poštovanje neprijateljskog zapovjednika logora, japanskog pukovnika Saita i njegovih ljudi. Sama izgradnja mosta značila je pobjedu zarobljenika koji su svojim angažmanom uspjeli postići ravnopravnost sa svojim neprijateljem, da bi na kraju taj njihov uspjeh, u uslovima u kakvima su se nalazili kao zarobljenici, postao čin izdaje u očima savezničkih zapovjednika zbog suradnje i pomaganja neprijatelju. Kad shvati širu sliku vojnog značenja mosta za daljnju nepijateljsku ekspanziju, Nicholson sam ruši most, taj simbol nepokorenog duha britanskih vojnika, ali i njihove kreativnosti, vještine, znanja, truda i sposobnosti u stvaranju nečeg vrijednog, potrebnog i dobrog.

         S druge strane hedonista Shearsa, čovjeka koji na sve moguće načine želi izvući živu glavu iz rata, ucjenom šalju natrag do logora iz kojega je uspješno pobjegao kako bi do mosta doveo komandose da ga unište. Na kraju i sam pogiba nastojeći spriječiti zaluđenog Nicholsona da osujeti rušenje mosta.

         I treći, vođa skupine diverzanata, Warden koji jedini od komandosa ostaje živ nakon što most bude uspješno srušen, ali koji, osim što je ranjen i što je ostao bez svih vojnika, ne osjeća nikakvo zadovoljstvo ili radost uspješno izvršenom akcijom. Domorotkinje koje su im pomogle putem kroz džunglu nositi eksplozive, nakon viđenog razaranja i smrti vojnika s kojima su se putem sprijateljile, sada u njemu vide krivca za sve te smrti s jedne i druge strane. On kao bijelac, stranac koji je srušio takav lijepi most, donio smrt i uništenje u njihov miran i spokojan svijet, u njima izazove strah i one ga se stoga počnu bojati. Ne samo da je izgubio podršku i prijateljstvo domorodaca koji su u sve njih imali povjerenja prije negoli su vidjeli strahote koje ti, njima strani, ljudi čine, već i njihovu privrženost, odanost te ono najvrednije - povjerenje.         

  • #9
    2 4

    postova:2916
    gorlock @ 17.9.2013. 14:47

    Pa i ovaj film je definitivno za top 10 !

  • #10
    1 0

    postova:311
    auran @ 17.9.2013. 18:59

    gorlock @ 17.9.2013. 14:47

    Pa i ovaj film je definitivno za top 10 !

         Točno tako. Zato sam ga naknadno dodao u popis dodatnih filmova jer mi se teško odlučit umjesto kojeg da ga ubacim u popis od 10 najboljih. Hmmm... velika dilema. Ali svakako zaslužuje bit među prvih deset.Osmijeh

  • #11
    0 0

    postova:264
    filmofil1983 @ 20.10.2013. 2:59

    ratni spektakl Davida Leana svakako spada u sam vrh filmske umjetnosti,koji je sasvim zasluženo osvojio 7 oscara,između ostalog i za najbolji film.i danas nakon 56 godina ovaj film mi izgleda spektakularno,počevši od glume,fotografije pa sve do glazbe.jedan od dražih mi ratnih filmova ,kojeg bih svakom preporučio da pogleda ako već nije!

  • #12
    1 4

    postova:258
    alexije @ 19.6.2015. 19:35

    dobar film, imam ga u arhivi. gledam uglavnom scene s williamom holdenom, to su mi najbolji dijelovi filma.

  • #13
    7 3

    postova:186
    boatenga @ 22.6.2015. 20:35

    I onda netko partizanskim filmovima pridaje manju vrijednost, jer su kao prepuni propagande, dok ovakvi anglo-saksonski, debelo propagandni, uradci su kao u redu..

    Biram gledati Nepokoreni grad na prvom htv, naspram ove juhe u slikama, o britanskoj hrabrosti..

    Pih..

  • #14
    3 1

    postova:1474
    buffalobill @ 17.11.2016. 8:40
    moze se pogledati ali apsolutno se slazem s @boatengom
  • #15
    1 0

    postova:7
    kruno57 @ 20.3.2022. 10:20

    Jedan od filmova koji se može gledati svakih 7-10 godina.

1 2
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala