Završni dio trilogije o Kairu redatelja Tarika Saleha jedna je od najvećih arapskih produkcija

nedjelja, 22. ožujka 2026.

"Orlovi republike" iznimno je privlačan kriminalistički akcijski politički triler

Kao zajednička produkcija Švedske, Danske, Finske, Francuske i Njemačke, kriminalistički politički triler Orlovi republike švedskog redatelja Tarika Saleha posljednji je, treći dio neslužbene trilogije o Kairu ovog istaknutog europskog filmaša. Nakon što je osvojio svijet s prva dva filma – Napad na Nile Hilton te Dječak s neba, Saleh se upustio u iznimno ambiciozan projekt dovršavanja trilogije s Orlovima republike, djelom koje je svoju svjetsku premijeru imalo u službenoj konkurenciji festivala u Cannesu gdje se natjecao za nagradu Zlatna palma.

Tarik Saleh svoju je reputaciju izgradio još tijekom osamdesetih godina prošlog stoljeća kao umjetnik grafita, a redateljski prvijenac ostvario je 2009. godine distopijskom animacijom Metropia u kojoj su glasove posudili poznati otac i sin Stellan i Alexander Skarsgård. Pored igranih filmova, Saleh je također poznat i po tome što voli režirati televizijske projekte pa ga tako široka publika pamti po režiji epizoda serija kao što su Westworld i Ray Donovan.

S filmom Orlovi republike uspio je ponoviti uspjeh prethodnih filmova u smislu priznanja i pohvala. Film je izabran za švedskog kandidata za ovogodišnju nagradu Oscar, ali ono što je još upečatljivije je činjenica da se radi o jednoj od najvećih produkcija kada je u pitanju film s arapskog govornog područja. Naime, s budžetom od čak devet milijuna eura, Orlovi republike postali su jednim od najskupljih filmova ikada u kategoriji djela snimljenih na arapskom jeziku. 

Najomiljeniji egipatski glumac George Fahmy dolazi pod pritisak nakon što mu biva naređeno da mora nastupiti u filmu kojeg su naručile državne vlasti. On nevoljko pristaje na ulogu i ubrzo se pronađe ubačen u najuži krug velikih moćnika. Poput moljca privučenog na svjetlo, on započinje aferu s tajanstvenom suprugom generala koji nadzire snimanje filma…

Film Orlovi republike najbolje je opisati kao politički triler smješten u svijet sedme umjetnosti. Sva tri filma u neslužbenoj trilogiji o Kairu bave se temom državne korupcije u drugačijim političkim i religioznim sferama egipatskog društva. Redatelj Tarik Saleh, kao sin egipatskog imigranta u Švedskoj, već dugi niz godina oštar je javni kritičar režima trenutačnog egipatskog predsjednika Abdela Fattaha el-Sisija kao i nedostatka demokracije u toj državi. Nedugo prije nego je započeo snimanje filma Napad na Nile Hilton, Saleh je bio prisiljen napustiti zemlju te je u očima države – a samim time i egipatske javnosti – postao nepoželjnom osobom.

Politički kriminalistički triler Orlovi republike četvrta je filmska suradnja između redatelja Tarika Saleha i glumca Faresa Faresa koji je, naravno, nastupio i u dva prethodna nastavka neslužbene kairske trilogije. Jedan od glumaca iz filma, Amr Waked koji u Orlovima republike tumači vladinog službenika Dr. Mansoura također je, poput Saleha, bio prisiljen napustiti Egipat još u listopadu 2017. godine nakon što je na društvenim mrežama postavio pro-demokratske objave. Optužen je na osam godina zatvora zbog propagande protiv režima, a od tada živi u egzilu u Španjolskoj i nema se namjeru vratiti u Egipat.

Premisa filma Orlovi republike inspirirana je slučajem glumca Yassera Galala koji je u seriji Izbor portretirao predsjednika al-Sisija premda njih dvojica nemaju gotovo nikakvu fizičku sličnost. Prošle je godine Galal dobio mjesto člana egipatskog senata gdje ga je postavio upravo al-Sisi.

Film Orlovi republike svoju je hrvatsku premijeru imao u kolovozu na Rab Film Festivalu gdje ga je žiri u sastavu Margje de Koning (direktorica festivala Movies that Matter), producentice Vanje Jambrović te glumca Gorana Bogdana proglasio najboljim filmom.

Kriminalistički triler Orlovi republike u domaća kina stiže u četvrtak, 26. ožujka!

Komentiraj članak
Povezane vijesti

Ostale vijesti