subota, 11.07.2020 09:30

Ušća rijeka (0)

Ušća rijeka (Originalni naziv)

dokumentarni

Serijal Mire Andrića o karakteristikama vode i živog svijeta u područjima ušća rijeka

sez.1 ep.5Najveća, najplodnija, najduža, s najvećom deltom. Puno je naj za rijeku koja je zbog svoje važnosti obrađena u dvije epizode. To je Neretva, a u prvoj epizodi odlazimo na njezin izvor u istočnoj Hercegovini. A tu počinje prštava zeleno kristalna rapsodija Neretve koja je tek potočić koji raste iz nepristupačnih izvora. Tu je Neretva i njezini pritoci rijeka pastrva, one plemenite potočne, a i one endemske jedinstvene - glavatice. Neretva je tu izdubila sebi put kroz predivne kanjone, brzaci još nepregrađeni branama idealni za rafting, a čista voda za neponovljiv biljni i životinjski svijet. Brojni pritoci snaže Neretvu, kao što je Trebižat s najljepšim slapovima ili Buna s prekrasnim ušćem. Susrećemo i jegulju - simbol Neretve, koja nas iz Hutovog blata vodi u drugu epizodu. Snimatelj kopna: Hrvoje Bobetić Podvodni snimatelj: Miro Andrić Glazba: Đelo Jusić
 
Režija: Miro Andrić
Scenarij: Nevenka Nekić, Hrvoje Vrdoljak
Uloge:

Filmografija

Iz radionice Mire Andrića dolazi nam novi serijal o podvodnom svijetu. Do sada ste mogli pratitia četiri sezone Hrvatskog podmorja, nova peta sezona su Ušća rijeka. Ovoga puta neponovljive snimke i priče donosi iz neobičnog svijeta miješanja morske i riječne vode. A najveća takva mjesta upravo su ušća rijeka i nazivaju se estuariji...

Gdje završava rijeka, a počinje more i nije tako lako odrediti. Mnoge rijeke istarskog i dinarskog sliva su kratke, ali snažne. Serija iz radionice Mire Andrića upoznaje nas s karakteristikama vode i živog svijeta u tim graničnim područjima. Najveće rijeke su i s najvećim utjecajem na more.

Njihov slatki tok u kišnim razdobljima prodire daleko u more, pomičući vodenu granicu ušća rijeka. No u dubinama se događa zanimljiv efekt. Po dnu riječnog korita more ide u suprotnom smjeru duboko se uvlačeći u kontinent. Nije čudno stoga zateći pri površini čisto slatkovodne vrste, dok se na dnu korita mogu pronaći čisto morske vrste. Postoje i vrste "vodeni oportunisti". Njima odgovara more, jer su originalno morske vrste, ali nimalo im ne smeta slatka voda. Postoje vrste koje bez slatke vode ne bi mogle osigurati nastavak vrste, a postoje vrste koje uopće ne podnose slatku vodu. Ista situacija je i sa slatkovodnim vrstama.

U 6 nastavka upoznat ćemo se sa 6 rijeka. Istarska Mirna i Raša, pa tri velike dalmatinske rijeke Zrmanja, Krka i Cetina te najveća Neretva.


Komentari (0)

Foto