Romano Bolković - 1 (2022)
Romano Bolković - 1 na 1 (Originalni naziv)
talk show
Talk-show Romana Bolkovića
U emisiji gostuje Feliks Lukas, s kojim razgovaramo o tome jesu li Hrvati sportska nacija, o uspjehu u sportu kao plodu sustava ili pak osobne posvećenosti, o tome kako je izgledao put do WTA turnira, o ravnopravnosti ženskog i muškog sporta u nas, o sve većem broju tenisačica u Hrvatskoj, o članstvu u odboru za pravilnik i organizacijske standarde WTA, o stanju u današnjem tenisu i velikim izazovima s kojim se suočavaju tenisači, o sporu s Hrvatskim teniskim savezom, o sportu kao zamašnjaku razvoja turizma, o hrvatskim sportašima kao promotorima Hrvatske, o hrvatskom mentalitetu, o World Strategic Forumu u Miamiju u organizaciji IEFA, o tome što je to Time Tennis te o sljedećem izdanju WTA Makarska Open.
Feliks Lukas rođen je 17. ožujka 1987. u sportskoj obitelji. Svi osim njega u obitelji su magistri kineziologije, on je jedini studirao ekonomiju i dobio titulu magistra ekonomije na Sveučilištu u Splitu. Diplomirao je na temu "Utjecaj izbora tržišne strategije receptivnog poduzetništva na razvoj turizma u RH". Majka je bivša košarkašica, otac je teniski trener koji je Feliksa i sestre uveo u svijet tenisa. Sestre Tajna i Tena bile su državne prvakinje u tenisu, a mlađa sestra Tena je aktualna reprezentativka Hrvatske i 240. tenisačica svijeta.
Za vrijeme studija bio je na programu Work Experience u SAD-u, a nakon studija ulazi u svijet tenisa i menadžmenta u Luksemburgu. U razdoblju od 2014. do 2016. sa svojim timom organizira 60 profesionalnih teniskih turnira na Bolu na Braču, na kojima je nastupilo više od 3500 tenisača i tenisačica iz 70 zemalja sa šest kontinenata. Time se produžila sezona u Bolu za čak deset tjedana. U listopadu 2015. potpisuje ugovor s WTA kao najmlađi direktor nekog ATP ili WTA turnira na svijetu i 2016. u Bolu se nakon 13 godina pauze ponovno održava WTA turnir, kojem je već te godine tadašnja predsjednica WTA Micky Lawler dodijelila priznanje kao najboljem turniru iz te kategorije na svijetu. Na Bol dovodi poznate tenisače, od broja 1 Janika Sinnera i treće tenisačice svijeta Jasmine Paolini, do globalnih zvijezda iz svijeta tenisa poput Martine Hingis, Nicka Kyrgiosa i drugih. Nakon pet uspješnih godina u Bolu, WTA turnir seli u Makarsku u suradnji s Valamarom i Gradom Makarskom. Jedan je od četiri člana Odbora za pravilnik i organizacijske standarde WTA 125 turnira i zadužen je za sve turnire EMEA regije (Europa, Bliski istok i Afrika) iz 125 kategorije. Riječ je o regiji s 20 turnira od ukupno 36 koliko ih se igra u svijetu, a još šest ih je u planu. Izmislio je novi sport baziran na evoluciji tenisa nazvan Time Tennis i lansirao ga u Makarskoj prošle godine.
Pozvan je kao jedini sportski menadžer iz Hrvatske na tradicionalni molitveni doručak u Washingtonu s predsjednikom SAD-a. Također, pozvan je kao govornik na World Strategic Forum u Miamiju u organizaciji IEFA. Presudom HOO-a Lukas je dobio spor protiv čelništva HTS-a koje ga je suspendiralo jer je zahtjev da HTS od države zatraži financijsku pomoć za plaće trenera tijekom pandemije koronavirusa ocijenio licemjernim.
Režija:
Scenarij: Slavica Babić
Uloge: Romano Bolković
Gosti su diplomati, državnici, sadašnji ili budući, koji sudjeluju u oblikovanju europske pa i svjetske politike i na neki način djeluju na političke procese.
Prof. Igor Filipčić ravnatelj je Klinike za psihijatriju "Sveti Ivan", specijalist psihijatar i subspecijalist biologijske i socijalne psihijatrije. Voditelj je Referentnog centra Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za liječenje transkranijalnom magnetskom stimulacijom (TMS) psihijatrijskih bolesti i komorbiditeta Klinike za psihijatriju "Sveti Ivan". Ove godine izabran je za člana Povjerenstva Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za psihijatriju, a 2021. godine za člana Povjerenstva Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za praćenje prevencije, dijagnostike i liječenja duševnih bolesti. zdravlje u razdoblju nakon COVID-a. Predsjednik je Hrvatskog društva za neurostimulaciju mozga pri Hrvatskom liječničkom zboru; član užeg Europskog odbora za neurostimulaciju mozga TMS i druge stimulacije mozga; profesor na Katedri za psihijatriju na Zavodu za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku; zastupnik u Skupštini Hrvatske liječničke komore; član Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju Hrvatske liječničke komore; suurednik u časopisu Curent Opinion Psychiatry; autor i suautor pet knjiga i petnaest poglavlja u knjigama te preko 120 znanstvenih radova (CC, SCI ili SSCI).
S profesorom Filipčićem razgovaramo o tome koji su to psihički poremećaji u suvremenom društvu, kako se suočiti s depresijom i anskioznošću, kako liječiti PTSP i prevenirati suicid nakon izoliranosti zbog zatvaranja, potresa, globalnih promjena, o iscrpljenosti zdravstvenih djelatnika, koji su to prioriteti psihijatrijske struke i postoji li u nas strategija mentalnog zdravlja, što učiniti i na koji način ojačati otpornost ljudi, koja je uloga Svjetske psihijatrijske organizacije WPA , kako promijeniti činjenicu da psihijatrijski bolesnici žive petnaest godina kraće od opće populacije zbog neprepoznatih i neliječenih tjelesnih bolesti, kakva je situacija psihijatrije danas, napredak farmakopeje te promjene pristupa u liječenju, kolike su društvene stigme psihičkih bolesti, što je to transkranijalna magnetska stimulacija, o novom sociorehabilitacijskom modelu Klinici za psihijatriju "Sveti Ivan", o tome koji su programi EU-a i zašto su oni važni u medicini RH i psihijatriji te o upravo započetom 5. Europskom kongresu za neurostimulaciju mozga.