Romano Bolković - 1 (2022)
Romano Bolković - 1 na 1 (Originalni naziv)
talk show
Talk-show Romana Bolkovića
S nadvojvodom Karlom Austrijskim razgovaramo o 750 godina Habsburga, o renesansi Habsburga u današnjoj srednjoj Europi, o tome tko su danas aristoi, što je današnja aristokracija i koja je njezina uloga u suvremenom društvu, o patriotizmu i nacionalizmu, kakva je njegova vizija budućnosti Europe iz perspektive paneuropske ideje, o očuvanju europskog identiteta, povijesnim vezama Habsburga i Ukrajine, današnjoj situaciji u Ukrajini, podršci Europe i NATO-a, koliki je utjecaj ruske propagande, što je Putinov krajnji cilj, kakva je buduća uloga Ukrajine unutar EU-a i NATO-a, može li Austrija biti posrednik u međunarodnim sukobima i odakle proruski tonovi Austrije, te o Europi kao političkoj, a ne samo ekonomskoj sili.
Karlo Habsburško-Lotarinški austrijski je političar, glava obitelji Habsburg i poglavar Reda zlatnog runa. Prvi je u nasljednom nizu za titulu cara Austrije i kralja Mađarske, Češke, Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. Poslije završetka studija prava i filozofije postao je član uprave Paneuropske unije Austrije u razdoblju od 1982. do 1987., a zatim je izabran za predsjednika. Godine 1996. postaje člana Europskog parlamenta, 2002. generalni direktor Organizacije nepredstavljenih nacija i naroda i tu dužnost obnaša godinu dana. Od 2014. predsjednik je organizacije Blue Shields. Tijesno vezan uz Hrvatsku, nadvojvoda Karlo Habsburški svoga je sina Zvonimira krstio u zagrebačkoj katedrali, a sva njegova djeca nose i hrvatska imena. Njegov predak, nadvojvoda Wilhelm, habsburški princ koji je djelovao proukrajinski i podržavao je Ukrajinu gdje god je mogao, čest je razlog da ruska propaganda govori da ukrajinski narod ne postoji i da je Austrija stvorila Ukrajinu u završnoj fazi Prvog svjetskog rata.
Režija:
Scenarij: Slavica Babić
Uloge: Romano Bolković
Gosti su diplomati, državnici, sadašnji ili budući, koji sudjeluju u oblikovanju europske pa i svjetske politike i na neki način djeluju na političke procese.
Prof. Igor Filipčić ravnatelj je Klinike za psihijatriju "Sveti Ivan", specijalist psihijatar i subspecijalist biologijske i socijalne psihijatrije. Voditelj je Referentnog centra Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za liječenje transkranijalnom magnetskom stimulacijom (TMS) psihijatrijskih bolesti i komorbiditeta Klinike za psihijatriju "Sveti Ivan". Ove godine izabran je za člana Povjerenstva Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za psihijatriju, a 2021. godine za člana Povjerenstva Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za praćenje prevencije, dijagnostike i liječenja duševnih bolesti. zdravlje u razdoblju nakon COVID-a. Predsjednik je Hrvatskog društva za neurostimulaciju mozga pri Hrvatskom liječničkom zboru; član užeg Europskog odbora za neurostimulaciju mozga TMS i druge stimulacije mozga; profesor na Katedri za psihijatriju na Zavodu za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku; zastupnik u Skupštini Hrvatske liječničke komore; član Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju Hrvatske liječničke komore; suurednik u časopisu Curent Opinion Psychiatry; autor i suautor pet knjiga i petnaest poglavlja u knjigama te preko 120 znanstvenih radova (CC, SCI ili SSCI).
S profesorom Filipčićem razgovaramo o tome koji su to psihički poremećaji u suvremenom društvu, kako se suočiti s depresijom i anskioznošću, kako liječiti PTSP i prevenirati suicid nakon izoliranosti zbog zatvaranja, potresa, globalnih promjena, o iscrpljenosti zdravstvenih djelatnika, koji su to prioriteti psihijatrijske struke i postoji li u nas strategija mentalnog zdravlja, što učiniti i na koji način ojačati otpornost ljudi, koja je uloga Svjetske psihijatrijske organizacije WPA , kako promijeniti činjenicu da psihijatrijski bolesnici žive petnaest godina kraće od opće populacije zbog neprepoznatih i neliječenih tjelesnih bolesti, kakva je situacija psihijatrije danas, napredak farmakopeje te promjene pristupa u liječenju, kolike su društvene stigme psihičkih bolesti, što je to transkranijalna magnetska stimulacija, o novom sociorehabilitacijskom modelu Klinici za psihijatriju "Sveti Ivan", o tome koji su programi EU-a i zašto su oni važni u medicini RH i psihijatriji te o upravo započetom 5. Europskom kongresu za neurostimulaciju mozga.