nedjelja, 21.04.2024 18:02

Romano Bolković - 1 (2022)

Romano Bolković - 1 na 1 (Originalni naziv)

talk show

Talk-show Romana Bolkovića

Gordan Akrap diplomirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, te je 2011. godine doktorirao na Odsjeku za informacijske znanosti i komunikologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Tema disertacije naslovljena je Informacijske strategije i operacije u oblikovanju javnog znanja. Ima znanstveno zvanje višeg znanstvenog suradnika informacijskih znanosti i komunikologije. Dragovoljac je Domovinskog rata od 1990. godine. Nositelj je osam medalja i odličja. Završio je veći broj stručnih seminara te jednogodišni studij na Diplomatskoj akademiji MViEP-a RH. Aktivno je radio u izvještajno-sigurnosnom sustavu i diplomaciji Republike Hrvatske. Autor je nekoliko knjiga te znanstvenih i stručnih radova iz područja međunarodne, nacionalne i korporativne sigurnosti, izvještajno-sigurnosnih sustava, informacijskog ratovanja te Domovinskog rata. Aktivno je sudjelovao u brojnim međunarodnim simpozijima. Održao je niz predavanja u Hrvatskoj te u inozemstvu o temama iz područja Domovinskog rata te strategija međunarodne, nacionalne i korporativne sigurnosti.. Predavač je na doktorskom studiju informacijsko-komunikacijskih znanosti na Sveučilištu Sjever, na doktorskom studiju informacijsko-komunikacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, studiju forenzičkih znanosti na Sveučilištu u Splitu, Sveučilištu u Mostaru te u Center for Advanced Security, Strategic and Integration Studies Sveučilišta u Bonnu. Od 1. Listopada 2023. pomoćnik je rektora Sveučilišta obrane i sigurnosti "Dr. Franjo Tuđman". Glavni je urednik, nakon smrti osnivača i dotadašnjeg glavnog urednika prof. dr. Miroslava Tuđmana, časopisa National Security and the Future od 2021. Osnivač je i predsjednik Instituta za istraživanje hibridnih sukoba te Zagrebačkog sigurnosnog forum. Član je uprave međunarodne organizacije International Intelligence History Association. Član je Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija u Hrvatskom saboru. S Gordanom Akrapom razgovaramo o promjeni u geostarteškim odnosima nastalim drugom ruskom agresijom na Ukrajinu 2022., o ulozi i važnosti strategic intelligencea u funkciji strateškog predviđanja najvažnijih procesa i događaja koji oblikuju našu budućnost, o ulozi obavještajne zajednice u obrani od agresije, važnosti profesionalnih odnosa u obavještajnim zajednicama, o važnosti NATO-a, o tome kako je ruska agresija pokazala da postojeća svjetska sigurnosna arhitektura nema učinkovit odgovor na izazove kad je agresor zemlja koja je stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, krećemo li prema snažnim sukobima u svim domenama na području Pacifika, o kineskoj nacionalnoj razvojnoj strategiji, o tome kamo ide Europa, treba li Europi vojska, o obrani Europe u kiberdomeni, te o ruskom svijetu i Zapadnom Balkanu.
 
Režija:
Scenarij: Slavica Babić
Uloge: Romano Bolković

Filmografija

Gosti su diplomati, državnici, sadašnji ili budući, koji sudjeluju u oblikovanju europske pa i svjetske politike i na neki način djeluju na političke procese.

Prof. Igor Filipčić ravnatelj je Klinike za psihijatriju "Sveti Ivan", specijalist psihijatar i subspecijalist biologijske i socijalne psihijatrije. Voditelj je Referentnog centra Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za liječenje transkranijalnom magnetskom stimulacijom (TMS) psihijatrijskih bolesti i komorbiditeta Klinike za psihijatriju "Sveti Ivan". Ove godine izabran je za člana Povjerenstva Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za psihijatriju, a 2021. godine za člana Povjerenstva Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za praćenje prevencije, dijagnostike i liječenja duševnih bolesti. zdravlje u razdoblju nakon COVID-a. Predsjednik je Hrvatskog društva za neurostimulaciju mozga pri Hrvatskom liječničkom zboru; član užeg Europskog odbora za neurostimulaciju mozga TMS i druge stimulacije mozga; profesor na Katedri za psihijatriju na Zavodu za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku; zastupnik u Skupštini Hrvatske liječničke komore; član Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju Hrvatske liječničke komore; suurednik u časopisu Curent Opinion Psychiatry; autor i suautor pet knjiga i petnaest poglavlja u knjigama te preko 120 znanstvenih radova (CC, SCI ili SSCI).
S profesorom Filipčićem razgovaramo o tome koji su to psihički poremećaji u suvremenom društvu, kako se suočiti s depresijom i anskioznošću, kako liječiti PTSP i prevenirati suicid nakon izoliranosti zbog zatvaranja, potresa, globalnih promjena, o iscrpljenosti zdravstvenih djelatnika, koji su to prioriteti psihijatrijske struke i postoji li u nas strategija mentalnog zdravlja, što učiniti i na koji način ojačati otpornost ljudi, koja je uloga Svjetske psihijatrijske organizacije WPA , kako promijeniti činjenicu da psihijatrijski bolesnici žive petnaest godina kraće od opće populacije zbog neprepoznatih i neliječenih tjelesnih bolesti, kakva je situacija psihijatrije danas, napredak farmakopeje te promjene pristupa u liječenju, kolike su društvene stigme psihičkih bolesti, što je to transkranijalna magnetska stimulacija, o novom sociorehabilitacijskom modelu Klinici za psihijatriju "Sveti Ivan", o tome koji su programi EU-a i zašto su oni važni u medicini RH i psihijatriji te o upravo započetom 5. Europskom kongresu za neurostimulaciju mozga.

Komentari (4)

Foto