utorak, 07.07.2020 20:05

Romano Bolković - 1 (2022)

Romano Bolković - 1 na 1 (Originalni naziv)

talk show

Talk-show Romana Bolkovića

Paul Bradbury, pokretač portala na engleskom jeziku posvećenog Hrvatskoj, jedan je od najboljih poznavatelja hrvatskog turizma te promotora hrvatskih prirodnih ljepota u inozemstvu. Rođen u Manchesteru, Bradbury je za razliku od brojnih Hrvata koji napuštaju zemlju, našao svoj dom u Hrvatskoj, na Hvaru. Nekoć humanitarni radnik i trgovac vinima, Bradbury je danas vlasnik newsportala o našoj zemlji, ali i sličnih portala o Crnoj Gori i Sloveniji. Baveći se svim aspektima Hrvatske, Bradbury inzistira na pozitivnim primjerima, poduzetništvu i medicinskom turizmu. Autor je vodiča o Hvaru i Splitu, a autor je i dva romana, dok mu treći izlazi ove godine. Iako je živio širom svijeta, kazat će da će Hrvatska uvijek biti najljepša zemlja u kojoj je živio. Pa ipak, jednako će tako biti kritičan prema svemu što drži pogrešnim. S Paulom Bradburyjem razgovaramo o razlozima dolaska i ostanka u Hrvatskoj, hrvatskom načinu života, o tome zašto dobre priče nisu ispričane, jesu li Hrvati darkeri i mračnjaci, o komparaciji Hrvata i Engleza te volimo li uspješne. Bit će riječi i o prednostima i manama hrvatske birokracije, o tome jesu li Hrvati koruptivniji od Britanaca, brendiranju Hrvatske, o tome da bi se trebala promicati kvaliteta, a ne kvantiteta, o medicinskom turizmu, gurmanskom turizmu te povezivanju turizma i nogometa. Govorit ćemo i o tome možemo li privući digitalne nomade te kako motivirati Hrvate da se ne iseljavaju, kakva je razlika sjevera i juga Hrvatske, o "uhljebistanu" kao državi u državi, jesu li Hrvati poduzetni i na kraju kako je biti stranac u Hrvatskoj.
 
Režija:
Scenarij: Slavica Babić
Uloge: Romano Bolković

Filmografija

Gosti su diplomati, državnici, sadašnji ili budući, koji sudjeluju u oblikovanju europske pa i svjetske politike i na neki način djeluju na političke procese.

Prof. Igor Filipčić ravnatelj je Klinike za psihijatriju "Sveti Ivan", specijalist psihijatar i subspecijalist biologijske i socijalne psihijatrije. Voditelj je Referentnog centra Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za liječenje transkranijalnom magnetskom stimulacijom (TMS) psihijatrijskih bolesti i komorbiditeta Klinike za psihijatriju "Sveti Ivan". Ove godine izabran je za člana Povjerenstva Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za psihijatriju, a 2021. godine za člana Povjerenstva Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za praćenje prevencije, dijagnostike i liječenja duševnih bolesti. zdravlje u razdoblju nakon COVID-a. Predsjednik je Hrvatskog društva za neurostimulaciju mozga pri Hrvatskom liječničkom zboru; član užeg Europskog odbora za neurostimulaciju mozga TMS i druge stimulacije mozga; profesor na Katedri za psihijatriju na Zavodu za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku; zastupnik u Skupštini Hrvatske liječničke komore; član Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju Hrvatske liječničke komore; suurednik u časopisu Curent Opinion Psychiatry; autor i suautor pet knjiga i petnaest poglavlja u knjigama te preko 120 znanstvenih radova (CC, SCI ili SSCI).
S profesorom Filipčićem razgovaramo o tome koji su to psihički poremećaji u suvremenom društvu, kako se suočiti s depresijom i anskioznošću, kako liječiti PTSP i prevenirati suicid nakon izoliranosti zbog zatvaranja, potresa, globalnih promjena, o iscrpljenosti zdravstvenih djelatnika, koji su to prioriteti psihijatrijske struke i postoji li u nas strategija mentalnog zdravlja, što učiniti i na koji način ojačati otpornost ljudi, koja je uloga Svjetske psihijatrijske organizacije WPA , kako promijeniti činjenicu da psihijatrijski bolesnici žive petnaest godina kraće od opće populacije zbog neprepoznatih i neliječenih tjelesnih bolesti, kakva je situacija psihijatrije danas, napredak farmakopeje te promjene pristupa u liječenju, kolike su društvene stigme psihičkih bolesti, što je to transkranijalna magnetska stimulacija, o novom sociorehabilitacijskom modelu Klinici za psihijatriju "Sveti Ivan", o tome koji su programi EU-a i zašto su oni važni u medicini RH i psihijatriji te o upravo započetom 5. Europskom kongresu za neurostimulaciju mozga.

Komentari (4)

Foto