subota, 20.04.2024 01:00

Priče s Istoka (2020)

Priče s Istoka (Originalni naziv)

dokumentarni

Dokumentarna emisija u pola sata donosi zanimljive priče s istočnog kraja svijeta

Priče s Istoka - Rudarenje morskog dna 2. dio - U dva dijela ove epizode ekipa serijala 'Priče s Istoka' istražuje kako bi Tihi okean mogao biti prva granica dubokomorskog rudarenja. Kompanije za resurse i otočne države pretražuju Tihi okean u potrazi za velikim količinama neiskorištenih minerala. Trilioni kamenova pronađenih na morskom dnu sadrže metale koji bi mogli pokretati električne automobile i dodati novi zamah razvoju zelene energije. Vlada Cookovih Otoka vjeruje da bi dubokomorsko rudarenje moglo doprinijeti borbi protiv klimatskih promjena i prekinuti ekonomsku zavisnost zemlje od turizma. No, ekolozi kažu da bi vađenje minerala 5000 metara ispod površine okeana moglo biti katastrofalno za krhke morske ekosisteme o kojima naučni svijet malo zna. Budući da će rudarenje u dubokom moru vjerovatno početi 2024, naša ekipa istražuje kako bi to moglo utjecati na najveći okean na svijetu.
 

Indija je opsjednuta svojim zvijezdama - od svijeta zabave do kriketa. Neutaživa žeđ za tračevima o slavnima i uvidima u njihove privatne živote znači da nikad ne nedostaje paparazza koji su često slabo plaćeni, ali uživaju u adrenalinu potjere. Ekipa serijala upoznaje paparazze iza objektiva.

Nestanci Aboridžinki u Australiji: U Australiji svake godine nestanu deseci tisuća ljudi. Domorodačke žene su nerazmjerno više zastupljene u statistici nestalih osoba u zemlji. Reporteri ispituju slučajeve dviju aboridžinskih žena koje su nestale i za koje se pretpostavlja da su mrtve. Obitelji nestalih žena tvrde da su vlasti mogle učiniti više u ključnim danima neposredno nakon nestanka njihovih voljenih. Dok je australska vlada pokrenula istragu o nestalim i ubijenim starosjedilačkim ženama i djeci, mi istražujemo zašto toliko mnogo Aboridžinki nestaje. Kineski investitori u Afganistanu: U dva dijela donosimo priču iz Afganistana. Kada su se talibani vratili na vlast u kolovozu 2021., većina stranaca i multinacionalnih tvrtki već je napustila zemlju. Unatoč stalnim nemirima, ekonomskoj krizi i zabrinutosti Ujedinjenih naroda za ljudska prava, sve se više kineskih građana pridružuje "zlatnoj groznici" zemlje. S ekskluzivnim pristupom vodećim kineskim investitorima, istražujemo njihov rastući utjecaj u poslovnom i medijskom sektoru Afganistana.  

Komentari (0)

Foto