četvrtak, 22.05.2025 23:20

Rijeka moje mladosti (2023)

Rijeka moje mladosti (Originalni naziv)

dokumentarni kultura

Dokumentarna emisija o glazbenoj i društvenoj povijesti Rijeke

sez.1 ep.4Već tijekom 1960-ih, a onda i 1970-ih, kojima se bavi ova epizoda, masovno se otvaraju disko-klubovi, što čini ozbiljnu konkurenciju plesnjacima na kojima bendovi sviraju uživo. Dio bendova stoga prestaje s radom, dok se dio profesionalizira, ali to onda čini na komercijalnom području, na onom gdje leži novac, a to je zabavna glazba. I, upravo je u tom glazbenom žanru riječki prostor bio iznimno izdašan i uspješan, o čemu će naratoru serije, istraživaču Velidu Đekiću, pričati klavijaturist nekadašnje legendarne hitmejkerske riječke grupe 777, doajen hrvatske, ali i tadašnje jugoslavenske zabavne glazbe, Andrej Baša. Bit će riječi i o drugim promjenama koje je u tom periodu doživljavala Rijeka, pa tako i o modi - u gradu je tada, primjerice, prilično uspješno poslovao krojač i modni dizajner, zvan Sexy, čije su, u to vrijeme iznimno popularne, hlače "na trapez" pri dnu nogavica dosezale i širinu od pola metra! Istraživač i narator: Velid Đekić Glavni snimatelj: Dušan Vugrinec Autor originalne glazbe: Igor Kožić
 
Režija: Davor Borić
Scenarij: Aleksej Pavlovsky, Davor Borić, Velid Đekić
Uloge:

Filmografija

Jeste li znali da je pjesmu "Samo jednom se ljubi" riječki pjevač Bruno Petrali u javnosti otpjevao prije Ive Robića, da je u Rijeci već 1957. otvoren Husar, prvi disco-club u ovome dijelu Europe (čak prije onog u Njemačkoj), da je prvi rock-sastav tadašnje Jugoslavije, Uragani, osnovan upravo u Rijeci, ili, da je riječki Paraf bio prvi punk band na području svih tadašnjih socijalističkih/komunističkih država svijeta? Ili, znate li možda kako je čuveni riječki electropop duo Denis & Denis dobio ime?

Sve to i još puno toga donosi nam dokumentarna serija HRT-ovog Programskog odjela Kultura HTV-a, "Rijeka moje mladosti", koja kroz sedam polusatnih epizoda, primarno kroz povijest popularne glazbe, govori o glazbenoj i društvenoj povijesti grada Rijeke i okolice u razdoblju od 45 godina - od kraja Drugog svjetskog rata do kraja 1980-ih. Rijeka je početkom tog razdoblja osjetno još bila vezana uz talijanske kulturne utjecaje, ali je, budući da se istodobno razvijala i kao industrijsko, pomorsko, lučko, tranzitno i trgovačko središte, s vremenom sve više primala i utjecaje iz drugih krajeva (zapadne) Europe i svijeta - dakako, u sklopu tadašnjih političkih odnosa i uvjeta u državi, što priču čini još zanimljivijom. Sve se to onda, naravno, odražavalo i u svakodnevnom životu Rijeke, pa je i sve to zajedno, kao dio tog istog života, isprepleteno u sadržaju tema ove serije. Kroz nju će nas, razgovarajući sa suvremenicima tih desetljeća i zbivanja, ali iznoseći i svoja viđenja tema i vremena, voditi istraživač riječke kulturne povijesti Velid Đekić, autor dviju knjiga vezanih uz rečenu tematiku - "91. decibel", i "Red! River! Rock!" - kao i mnogih drugih knjiga i izložbi, dvostruki dobitnik Nagrade Grada Rijeke, naposlijetku i sam sudionik događaja iz 1970-ih i 1980-ih. Njegovi su sugovornici autentični predstavnici svojeg vremena, tj. svatko će od njih pričati o svojoj mladosti, što je simbolizirano i samim naslovom serije. Njihova će priča, naravno, biti ilustrirana i obilnom foto, video i audiograđom, iz različitih arhiva. Sve su to razlozi zbog kojih ovu seriju nikako ne valja propustiti.

Komentari (0)

Foto