petak, 28.06.2024 18:05

Pustolovi moderne umjetnosti (2015)

Les aventuriers de l'art moderne / The Adventurers of Modern Art / Adventurers of Modern Art (Originalni naziv)

dokumentarni

Adaptacija trilogije Dana Francka vodi nas u Pariz s početka 20. stoljeća

sez.1 ep.5Razdoblje između dva rata obilježeno je fascinacijom komunizmom i jačanjem fašizma. Louis Aragon se oduševljava Staljinom i 1930. na književnom kongresu u Harkivu izdaje nadrealiste i ulazi u komunističku partiju. Godine 1935. međunarodni kongres pisaca za obranu kulture označio je konačni razlaz između Bretona i Aragona. Fotografije Roberta Cape i Gerde Taro slave dolazak Narodne fronte. U lipnju 1936. godine André Gide putuje u Moskvu gdje ga dočekuju s velikom pompom. No s obzirom na opće siromaštvo koje ondje vlada, takav mu doček smeta. Ubrzo nakon povratka u Pariz večera s Malrauxom koji se vratio iz ratom zahvaćene Španjolske. Malraux aktivno sudjeluje u obrani španjolske Republike. Organizira eksadrilu España i bori se protiv frankista. Gide želi objaviti Povratak iz Sovjetskog Saveza, snažnu osudu Moskve. No njegovi prijatelji i Malraux smatraju da nije dobar trenutak za to: zbog jačanja fašizma treba podržati SSSR, jedini bedem protiv nacizma. Knjiga je svejedno objavljena. Moskva bjesni, Njemačka slavi. Fotografi, novinari i pisci iz cijeloga svijeta odlaze u Španjolsku. Georges Orwell, Pablo Neruda i Ernest Hemingway izražavaju protivljenje Francu. Fotografije Roberta Cape i Gerde Taro objavljene su u novinama diljem svijeta. Godine 1937. Picasso u Parizu upoznaje Doru Maar i slika Guernicu, monumentalno djelo koje simbolizira frankističko i fašističko nasilje. Božić, 1938. Republika je pala. Španjolski rat završava, a počinje Drugi svjetski rat.
 
Režija: N/A
Scenarij: N/A
Uloge: Amira Casar

Filmografija

Pariz, početak 20. stoljeća. Grad je tad bio plodno tlo za umjetničko stvaralaštvo i u njemu su niknuli fovizam, kubizam, dadaizam i nadrealizam.

Uz pomoć ilustracija, pokretnih slika i bilježaka iz toga doba, film prati uspone i padove, skandale i veličanja, tragedije i uspjehe koji su obilježili to nevjerojatno razdoblje, od podruma Bateau-Lavoira 1900. do zadnjih trzaja Drugog svjetskog rata. Picasso, Max Jacob, Stein, Apollinaire, Hemingway, Matisse, Cocteau, Kiki... Umjetnici, muze, trgovci umjetninama... Iz cijele Europe došli su u Francusku i trajno obilježili 20. stoljeće. Slavne subverzivne ličnosti koje su tada smatrane pustolovima, danas su junaci.

Komentari (1)

Foto