London 1938. godine, u vrijeme kad se već sluti skori početak Drugog svjetskog rata. Mlada Cluny Brown (J. Jones) temperamentna je i vrlo šarmantna nećakinja cijenjenog vodoinstalatera, koja po potrebi, kad joj je ujak zauzet ili spriječen na neki drugi način, spremno uskače i obavlja njegov posao. Time prilično iznenađuje ugledne pripadnike visokog britanskog društva onog vremena, redom snobove poput otmjenog Hilaryja Amesa (R. Gardiner) i bračnog para Henryja (R. Owen) i Alice Carmel (M. Bannerman), koji je zabunom čak pozovu i na čaj, ne znajući da je ona njihova nova sluškinja. Kad Hilary Ames priredi zabavu, na njoj se osim Andrewa Carmela (P. Lawford) i njegove nesuđene supruge Betty Cream (H. Walker) zatekne i markantni češki pisac Adam Belinski (C. Boyeur). Adam je izbjeglica koji se u London sklonio pred nacistima, i koji će se pri drugom susretu s Cluny u nju snažno zaljubiti...
Dobitnik Počasne nagrade američke Akademije filmskih umjetnosti i znanosti, tri puta nominiran za Oscara, Ernst Lubitsch je bio majstor sofisticirane komedije, ironije, burleske, screwball-komedije, iskričavog humora i briljantnih dijaloga koji se u svojim djelima na energičan, svjež i vrlo inventivan način bavio temama odnosa među spolovima i klasama.
U tom je smislu "Cluny Brown" tipično Lubitschevo ostvarenje u kojem redatelj uz suradnju scenarista Samuela Hoffensteina (Dr. Jekyll i gospodin Hyde, Laura) i Elizabeth Reinhardt (Sentimentalno putovanje) na vrlo zabavan ali i dobroćudan način ismijava snobizam viših društvenih slojeva, istodobno se satirično baveći filonacizmom pojedinih pripadnika britanske buržoazije u godinama pred Drugi svjetski rat.
U naslovnoj ulozi nastupa izvrsna oskarovka J. Jones (Pjesma Bernadette, Dvoboj na suncu), a uz slavnog Ch. Boyeura (Mayerling, Plinsko svjetlo), također dobitnika Počasne akademijine nagrade, tijekom karijere četiri puta nominiranog za Oscara, njezini su partneri među ostalim i P. Lawford (Oceanovih 11) te odličan komičar i karakterni glumac R. Gardiner (Veliki diktator, Vječnost i jedan dan). Za uspjeh filma zaslužne su i dojmljiva fotografija Josepha LaShellea (Marty, Apartman) i efektna glazba Cyrila J. Mockridgea (Čovjek koji je ubio Libertyja Valancea).