Svake godine u prosincu, na početku polarne noći koja na Arktiku traje više od tri mjeseca i tijekom koje sunce uopće ne izlazi, polarni medvjed se sa ženkom povlači u brlog iskopan u ledu, gdje medvjedica na svijet donosi mladunčad. Tijekom trajanja polarne noći tu će mladunčad medvjedica hraniti i s mužjakom grijati svojom toplinom, da bi konačno negdje u ožujku, kad se sunce počne stidljivo pojavljivati, medvjedići prvi put izašli iz brloga. Tijekom sljedećih proljetnih i ljetnih mjeseci oni će od roditelja, sve doživljavajući kao igru, postupno učiti loviti i preživljavati u izrazito negostoljubivom okolišu.
Polarni medvjed tek je jedna od brojnih životinjskih vrsta koje žive u području arktičkog oceana, carstva tuljana u kojem se dodiruju sjeverna Azija, Amerika i Europa. Ledeni je pokrivač lovište i za karibue, koji ovdje tijekom ljetnih mjeseci dolaze u krdima da bi ženke također okotile mladunčad. U isto vrijeme s vrhova najviših stijena u lov kreću ptice crni tučnjaci, a pingvini se s ledenih santi spuštaju pod površinu mora koje je ljeti bogato ribom i planktonom. Taj plankton privlači goleme kitove narvale, najveća živa bića koja ponekad u potrazi za hranom ostaju zarobljeni u smrtnoj klopci pod ledom. Za ljetnih mjeseci ovdje stižu i grbavi kitovi, ali i hobotnice koje love rakove i druge manje životinje...
Nakon vrlo zahtjevnog jednogodišnjeg rada finaliziran 2006. godine, hvaljeni dokumentarni film cijenjenog i nagrađivanog kanadskog dokumentarista Jeana Lemirea (The Last Frontier, Memories of Earth, The Last Continent) i njegovih suradnika Thierryja Piantanide i Thierryja Ragoberta, impresivno je djelo nastalo na tragu sjajnih žanrovski srodnih ostvarenja "Carsko putovanje" i "Ptice selice" (The Travelling Birds).
Dok "Carsko putovanje" prikazuje podjednako negostoljubiv život na Antarktiku, a "Ptice selice" prate let ptica sa sjevera prema jugu, "Bijeli planet" suscenarista i producenta Stéphanea Millierea (Big Bang, Cleopatra´s Lost City) bilježi izuzetno teške i opasne uvjete života u području vječnog leda koje se zbog ljudskog nemara stalno smanjuje. Tijekom proteklih 30 godina led se otopio na području površinom gotovo dvostruko većem od Francuske, a u izvornom nesinkroniziranom filmu o tome gledatelje obavještava narator Jean-Louis Étienne, prvi čovjek koji je 1986. nakon pustolovine duge 63 dana pješice stigao na Sjeverni pol. Dojmljivu fotografiju potpisuje izvrsni Thierry Machado (Mikrosvijet, Ptice selice), a glazbu daroviti Bruno Coulais (Povratak Casanove, Scene zločina, Harrisonovo cvijeće, Grimizne rijeke, Belphégor - fantom iz Louvrea, Vidocq), za rad na hitu "Les Choristes" 2005. nominiran za Oscara i ovjenčan Europskom filmskom nagradom te prestižnom francuskom filmskom nagradom César.