NDH (2021)
NDH (Originalni naziv)
dokumentarni
Korišten je nikad viđeni arhivski filmski materijal nastao u vrijeme postojanja NDH
NDH - Vanjska politika - Kada je državnim udarom 27. marta 1941. godine srušena vlada Cvetković-Maček, koja je pristupila Trojnim paktu, nacistički vođa Adolf Hitler odlučio je uništiti Kraljevinu Jugoslaviju. Dio tog plana bilo je stvaranje marionetske hrvatske države. Prvog aprila u Zagreb su doputovali Walter Malettke iz Ureda Reichsleitera Alfreda Rosenberga i oficir SS-a Edmund Veesenmayer. Njihov zadatak bio je da s generalnim konzulom Njemačke u Zagrebu Alfredom Freudtom uspostave kontakt s kandidatima za šefa marionetskih vlasti. Prvi izbor bio je vođa HSS-a Vladko Maček, ali on je odbio sarađivati sa silama Osovine. Sljedeći izbor okupacijskih sila za stvaranje marionetske države bila je organizacija Ustaša, koja je uživala podršku fašističke Italije. Tvorevina NDH je stvorena 10. travnja 1941. godine, pet dana kasnije italijanske okupacije snage pustile su da poglavnik ustaša Ante Pavelić dođe u Zagreb. Nešto više od mjesec dana od stvaranja NDH-a, nova država u sklapanju prvog važnog vanjskopolitičkog sporazuma doživjela je težak poraz. Rimskim ugovorima NDH je ostala bez gotovo cijele jadranske obale. Bio je to samo prvi u nizu vanjskopolitičkih ustupaka koje je NDH morala napraviti u svom kratkom postojanju. Ko je sve priznao NDH-a i kakvu je ona vanjsku politiku vodila - tema je pete epizode serijala NDH nazvane Vanjska politika.
Režija: Miljenko Bukovčan
Scenarij: Hrvoje Klasić, Miljenko Bukovčan
Uloge:
Dokumentarna serija NDH govori o razlozima nastanka ustaškog pokreta, vojno-političkim okolnostima koje su dovele do stvaranja Nezavisne Države Hrvatske, najvažnijim događajima i osobama koje su obilježile njezino postojanje, kao i vojno-političkim okolnostima koje su utjecale na njezin nestanak.
U 12 epizoda serija obrađuje različite teme, od situacije u Kraljevini Jugoslaviji zbog koje će hrvatski nacionalisti otići u emigraciju i osnovati ustaški pokret, sudjelovanja ustaša u atentatu na kralja Aleksandra Karađorđevića u Marseilleu 1934., napada Nijemaca, Talijana i njihovih saveznika na Jugoslaviju u travnju 1941. uslijed kojeg i dolazi do osnivanja NDH, kao i različite aspekte života u NDH, od terora prema Srbima, Židovima i Romima, odnosu ustaškog pokreta prema saveznicima u Berlinu i Rimu, položaju Katoličke Crkve, svakodnevnom životu stanovnika NDH, utjecaju političkih i ratnih zbivanja na gospodarstvo i kulturu itd.
Za seriju govori tridesetak doktora povijesnih znanosti iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Njemačke, Velike Britanije i Italije, a s iskustvima života u NDH upoznaju nas svjedoci vremena.