ponedjeljak, 06.07.2020 03:49

Devedesete (2017)

The Nineties (Originalni naziv)

dokumentarni

Rijetko koje desetljeće ima tako dramatičan početak kao devedesete

sez.1 ep.8Devedesete su bile razdoblje velike glazbene raznolikosti. Iz žanrova su se rađali podžanrovi koji će zadovoljiti gotovo sve glazbene ukuse. Dominirali su grunge, alternative i indie rock. Fokus hip-hopa preselio se na zapad s gangsta rapom. Country glazba je doživjela procvat kad su glazbenici poput Gartha Brooksa i Shanije Twain počeli puniti stadione, a TNN (Nashville Network) je počeo s emitiranjem. Među najutjecajnijim rock bendovima bili su Nirvana, Pearl Jam, Oasis i Foo Fighters. Alanis Morissette, Sheryl Crow i Lauren Hill pokazale su svoje jedinstvene kantautorske i izvođačke vještine. Tupac Shakur, Snoop Doggy Dog, Dr. Dre, Notorious B.I.G. i ostali osigurali su hip-hopu status možda najutjecajnijeg žanra.
 
Režija: N/A
Scenarij: N/A
Uloge: Dan Rather, Gil Troy, Nelson George, Renee Graham

Filmografija

Izvršni producenti, višestruki dobitnici Emmyja Tom Hanks i Gary Goetzman (John Adams i The Pacific za HBO) te dobitnik Emmyja producent Mark Herzog (Gettysburg za History Channel), donose nam Devedesete (The Nineties) i vraćaju nas u vrijeme predsjedničkih mandata Georgea H. W. Busha i Billa Clintona, tehnoloških trijumfa i terorističkih tragedija, revolucije grungea i ulaska hip-hipa u mainstream, rasnih sukoba od Los Angelesa do New Yorka.

Serija nam pruža prikaz prijelomnog novog doba televizije, a upravo nam je ona omogućila uvid u desetljeće koje je označilo početak današnjeg načina života.
Rijetko koje desetljeće ima tako dramatičan početak kao devedesete. Svijet se tek oporavljao od pada Berlinskog zida kad se na globalnoj pozornici odigrao niz izvanrednih događaja: pad istočnoeuropskog komunizma, oslobađanje Nelsona Mandele u Južnoj Africi, ponovno ujedinjenje Njemačke, Zaljevski rat i raspad Sovjetskog Saveza. U Sjedinjenim Državama izborna pobjeda Billa Clintona nad Georgeom Bushom označila je političku smjenu straže jer je poslijeratna generacija zamijenila ratnu. Vječna američka tema, rasni odnosi, dobili su još veću važnost kad su dvije kontroverzne presude na suđenjima u Los Angelesu otkrile trajne podjele u društvu. No sve više izabranih afroameričkih javnih dužnosnika i sve veća važnost afroameričke kulture probudili su nadu. Tijekom cijelog desetljeća vodila se borba s terorizmom kod kuće. Pokušaj rušenja tornjeva Blizanaca u New Yorku je propao. Nažalost, sličan pokušaj rušenja savezne zgrade u Oklahoma Cityju bio je uspješan.
Grunge, hip-hop i boy bandovi glazbeno su definirali desetljeće jer su umjetnici poput Nirvane, Tupaca Shakura i NSYNC-a ponudili nevjerojatnu glazbenu raznolikost. Televizijske emisije profitirale su od sve veće iskrenosti i kreativnosti i niz kabelskih mreža nudio je nešto za gotovo sve ukuse i interese. Nacija je bila opsjednuta rješavanjem zagonetke Twin Peaksa, a Jerry Seinfeld i Tony Soprano postali su svima poznata imena. Naravno, sve se nepovratno promijenilo, od kulture do trgovine, izumom interneta i World Wide Weba. AOL je pokušao povezati sve ljude, činilo se da Microsoft vlada svijetom, a Y2K je prijetio da će sve to silom zaustaviti.

Komentari (0)

Foto