Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Kolovoz u okrugu Osage

1 2
  • #1
    6 0

    postova:507
    pandaboy @ 23.2.2014. 21:31

    Koliko god bili ponekad nezadovoljni svojom obitelji, da uvijek može biti lošije podsjetit će nas disfunkcionalna obitelj Weston koja se ponovno okupila na jednom mjestu povodom smrtnog slučaja.

    Ova tragična drama prikazuje narušene odnose unutar obitelji i promatrajući njihove svađe zasigurno se svatko od nas može prisjetiti sličnih situacija a vjerojatno i prepoznati u nekim likovima filma. Posebno su naglašene interakcije između bolesne, bipolarne majke i njenih triju kćeri koje se, uz nastojanje suosjećanja i razumijevanja prema majci, moraju boriti i sa svojim ostalim osobnim problemima.

    Međusobne svađe članova obitelji su vrlo realne, uznemirujuće i otkrivaju najodvratniju ljudsku stranu. Uz odlične glumačke sposobnosti glavnih zvijezda, ovaj realan pristup nestabilnosti ljudskih odnosa dočarava izrazito neugodan ugođaj koji je prisutan kroz cijeli film i sigurno neće biti za svačiji "želudac".

    U filmu se ističu velika glumačka imena: Maryl Streep i Julia Roberts koje su zasluženo nominirane u kategorijama najboljih glumica za Oscare 2014. Nažalost, slabiji doprinos filmu daju Benedict Cumberbatch sa svojim prilično neuvjerljivim južnačko-američkim naglasakom i Juliet Lewis, čiji je lik imao malo karakterizacije i još manje prisutnosti u filmu.

    Dok "August: Osage County" ne pati od "hollywoodizacije" tipične za američke filmove ovakve vrste, svakako ima drugih mana. Film je prepun raznih problema i događaja koji se naglo pojavljuju, isprepliću i nadovezuju jedan na drugog, no većina njih se čini kao "savršena slučajnost". Takva pretjeranost u radnji čini film rastegnutim, prenatrpanim i podsjeća na radnje u sapunicama.

    Unatoč svojim manama, mislim da je riječ o kvalitetnom filmu i svidio mi se realan pogled na disfunkcionalne obitelje bez tipičnih "happy endinga". Mogao sam se lako prepoznati u nekim likovima i potaknuo me na razmišljanje o svojoj vlastitoj obitelji.

    Ne bih ga mogao baš svakome preporučiti, no svatko tko je zainteresiran za film mora se zapitati: "Mogu/Želim li gledati 2h obiteljskih svađa?". Ako ikako možete, mislim da ćete izaći sa dobrim dojmovima ili ako ništa drugo, poticajem da razmislite o Vašim obiteljskim odnosima. :)

  • #2
    0 0

    postova:150
    manon @ 16.6.2014. 20:17

    Izvanredan film, ali težak do Boga.

  • #3
    1 3

    postova:1473
    buffalobill @ 10.2.2016. 11:13

    odlicna drama,cudi da da nije privukla vise paznje i komentara

  • #4
    0 3

    postova:1473
    buffalobill @ 14.2.2016. 23:55

    @pandaboy -  dao sam si truda i procitao ovaj tvoj podugacki tekst jer si se ti bar udostojio nesto napisati o ovom izvanserijskom filmu,no nije mi jasno zasto govoris o  "najodvatnijoj ljudskoj strani" ,kakva je to ? ja bi to nazvao lljudsko odvise ljudsko iliti nista ljudsko nije mi strano ( nietzsche ?),uostalom i sam kazes da si se "prepoznao u nekim likovima "..u tome i jest velicina ovog filma ,ista stvar je i s frazom "disfunkcionalna obitelj " ,kakva je to funkcionalna obitelj ?..tu se radi o tri generacije i za "disfunkciju" imas materijala koliko hoces,kao i u svakoj drugoj obitelji
    druga stvar ,nije podbacila juliette lewis niti cumberbacht vec po meni samo ewan mcgregor kao po pravilu u svakom filmu,svi drugi glumci su savrseno odigrali uloge,ukljucujuci i sluskinju indijanku
    i na kraju, pocetak je sjajan-  Tomas S Eliot : "zivot je jako dug "..to je i moja premisa naspram  "kratki treptaj,iskra,sekunda u beskraju " i slicnih new age laprdanja
    edit : moram jos ovo dodati,u cijeloj toj nazovimo tragici zivota  ljudi se u fimu i SMIJU ,da, zvuci nevjerovatno, ali samo za nase scenariste i redatelje koji to valjda u cudu gledaju i misle koji je k..ovima ?

  • #5
    1 1

    postova:1473
    buffalobill @ 21.9.2018. 9:02

    ok,znaci veceras na prvom u 20 h,apsolutna preporuka za sve koji vole pravu dramu,dajem joj 10 kad kojekakve gluparije od serija imaju ocjenu preko 9

  • #6
    2 0

    postova:392
    samuraj @ 22.9.2018. 2:00

    Skoro sa svim se slažem u prvome komentaru, jedino što su meni svi glumci bili na najvišoj razini, a svaki je lik po meni imao svoje mjesto u radnji. Ovo za "prenatrpanost" problema i njihovo naglo razotkrivanje apsolutno stoji, to je i mene jedino zasmetalo u ovoj jako dobroj drami.

  • #7
    1 1

    postova:1090
    yuma @ 22.9.2018. 22:34

    Panda, hvala na sjajnom pregledu! Bliska sam tvom mišljenju, a što se glumaca konkretno tiče,  taj "Mali Charles" mi je loš, slabo uvjerljiv a dokaz da i sporedni lik može bit moćan je onaj muž od debele tetke koji je sporedan ali s ona dva monologa (molitva i konfrontacija sa zenom) je briljantan i sve nam bude jasno!! Juliette je vječno u takvim ulogama glupača/graničnih/problematičnih pa se onda uljuljkala i nije dala puno od sebe, više je to odradila u priličnom klišeju, čak i karikaturi. 

    Teška i realna drama u kojoj u prvom planu ipak nije taj bogati scenarij već atmosfera koja se konstantno mijenja iz mučne u maničnu, pa nadrealnu,  pa komičnu i tako ukrug a scenarij doživljavam kao kulisu za izražavanje, što je odlika vrhunskih filmova, napose drama te mi ovaj film nema onaj osjećaj "drama na dramu na dramu do beskraja da bi se gledala drama" kao kod loše sapunice. Ovdje su događaji u normalnoj mjeri , stvari se otkrivaju postupno, kroz tjedan-dva  kao što se i bi kod disfunkcionalne obitelji koja je nakon dugo vremena na okupu povodom uzdrmajućeg događaja.  To je vjerojatno razlika između doživljaja dramuštine kod žena i muškaraca, gdje ste vi dečki vidjeli prenatrpanost a meni je to potpuno normalna količina. Da se razumijemo; kod sapunica se situacije nižu bez probave, a u ovom filmu svaka je situacija prošla čitav probni trakt, da se slikovito izrazim :-D odnosno argumentirana je...

    Streep i Roberts su .. SUZA U OKU ovog odličnog filma, preporuke! 

  • #8
    0 1

    postova:2527
    bearfoot @ 23.9.2018. 8:01
    Moji dojmovi o filmu su naravno potpuno suprotni dosadašnjim komentarima...izbjeći film, ne gledati...svaka čast glumcima, da ne ponavljam već navedeno, ali nerealna količina sadizma i mazohizma i trajanja likova u svemu tome samo je iritantna i film može jedino poslužiti kao školski primjer glumačkog izričaja, kao kako treba glumiti i jednu priče fantastike glumom učiniti uvjerjivom...u pojedinim trenucima me film podsjetio na Adams family, dok svi jedu za stolom, ustvari trpaju u usta, a pljušte uvrede, omalovažavanja, podcjenjivanja, pa i mržnja, kreveljenje i deranje...osim glumaca koji su se uzivili u poremećene likove, sve ostalo je degutantno i pretjerano...kakvi obiteljski odnosi?? Jel moguće da ljudi imaju takve odnose i još se nalaze i razgovaraju?
  • #9
    1 0

    postova:1473
    buffalobill @ 23.9.2018. 11:16
    Pa to je film.mora biti na neki nacin komprimirano da bude dinamicno,zasto ne bi bilo moguce? Znas onu zagorsku:"svaka hiza ima svoga kriza a poneka i kapelicu",ako se s tim ne slazes onda zaista zivis u nekom paralelnom svijetu Mozda samo napomena da sam film gledao jedanput,koliko se sjecam odusevila me Julija Roberts,Meryl malo ide u karikaturu
  • #10
    0 0

    postova:2527
    bearfoot @ 23.9.2018. 12:42

    tko je tu paralelan ili okomit? onaj tko trpi izdrkavanja "najbližih" temeljem ne znam, nekog vjerskog načela obitelj iznad svega, u dobru i u zlu, gdje je ovdje zlo izmaklo svakoj kontroli  i postalo srž samouništenja svih povezanih...tu nema ni križa ni kapelice, samo apatično prihvaćanje da je netko tamo drugi kriv, bilo iz prošlosti bilo iz sadašnjosti, i to je tako jadno za gledati, takve ljude, koji svjesno žrtvuju svoj život i svoju sreću radi čega? radi oca alkoholičara koji se ubio i majke narkomanke koja ubija sve druge u pojam...samo me razljutio taj film s tom pričom i tim likovima...par trenutaka svijesti nekih likova ne može ublažiti gađenje koje osjećam prema svima njima...a baš sam se raspalio...Slikovni rezultat za smiley smashing

  • #11
    2 0

    postova:1473
    buffalobill @ 23.9.2018. 13:07
    pa bolje i to nego da te ostavio ravnodusnim
  • #12
    1 0

    postova:1090
    yuma @ 24.9.2018. 0:25

    Oooo da, začudio bi se kakve sve patologije ima. Ima.

  • #13
    0 0

    postova:1473
    buffalobill @ 10.3.2020. 22:09

    ..jedna od  boljih americka drama zadnjih 10-ak godina

  • #14
    0 0

    postova:10
    kompa @ 10.3.2020. 23:01
    više manje takvih odnosa ima u puuuno obitelji... samo trebaju dovoljno vremena provesti zajedno pod istim krovom da sve istine i međusobne netrepeljivosti izađu na vidjelo kad popuste kočnice lažne finoće i pristojnosti... odličan film.
  • #15
    0 0

    postova:1473
    buffalobill @ 11.3.2020. 8:29

    gledao sam malo sinoc ponovno i sjetim se danas Ljubavi od Hanekea,pa mi se ovo ucinilo kao bajka,toliko o patologiji.. ali ok za Holivud je dobro

1 2
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala