Za manje od 24 sata saznat ćemo kome će sve pripasti najpoželjnija filmska nagrada na svijetu, a prognoze o pobjednicima i dalje ne prestaju!
Kao potencijalni dobitnici Oskara za najboljeg glavnog i sporednog glumca spominju se Matthew McConaughey i Jared Leto za hvaljenu biografsku dramu Dallas Buyers Club koja je također jedan od favorita za najbolji film, no sve se češće može čuti i čitati kako će zlatni kipić u toj kategoriji dobiti 12 godina ropstva.
Ukoliko navedeni dvojac osvoji kipiće, postat će četvrti par muških glumaca iz istog filma koji su osvojili Oskare za glavnu i sporednu ulogu.
Najveći protivnik McConaugheya je Leonardo DiCaprio kojem je ovo peta nominacija za Oskara: Vuk s Wall Streeta donio mu je nominaciju u kategoriji najboljeg filma, treću nominaciju u kategoriji najboljeg glavnog glumca (Krvavi dijamant, Avijatičar), a 1994. godine bio je nominiran za najboljeg sporednog glumca u Što muči Gilberta Grapea.
Kao najbolja glumica spominju se Cate Blanchett ili Sandra Bullock, dok bi Lupita Nyong’o mogla odnijeti nagradu za svoju odlično odrađenu sporednu ulogu u 12 godina ropstva.
U kategoriji najboljeg animiranog filma mnogi priželjkuju pobjedu The Wind Rises japanskog genijalnog redatelja i scenarista Hayao Miyazakija, no najizgledniji pobjednik je Snježno kraljevstvo koje je na glasu za jedan od najboljih Disneyevih filmova ikad, a prednost nad The Wind Rises mu je ogroman komercijalni uspjeh. U slučaju Miyazakijeve pobjede to bi bio drugi Oskar za poznatog redatelja u ovoj konkurenciji (2003. godine ga je osvojio za Avanture male Chihiro).
Naše gledatelje razveselit će cjelovečernji program koji je pripremila RTL Televizija te koji počinje večeras u 23:40h posebnom emisijom RTL predstavlja: Oskari.
Filmska groznica počinje uvodnom emisijom u kojem će vas voditeljica Antonija Mandić podsjetiti na najbolje haljine kroz povijest Oskara, tko je sve bio nominiran, tko su favoriti. Nakon uvoda slijedi uključenje u izravan prijenos koji će komentirati mnogi gosti.
Početak same dodjele je u 2:30h koji će Antonija komentirati uz filmskog kritičara Deana Sinovičića, a uzbudljiva noć traje sve do 6:30h nakon koje počinje Jutro s Oskarima koja će dati pregled dobitnika za one koji nisu pratiti prijenos uživo.
Tko je ove godine dobio najpoželjnije zlatne kipiće čitajte za manje od 24 sata, a do tada se prisjetite nominiranih:
NAJBOLJI FILM
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJI GLUMAC
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJA GLUMICA
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJI REDATELJ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIJ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJA ADAPTACIJA SCENARIJA
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJI ANIMIRANI FILM
|
|
|
|
|
|
|
|
|
The Wind Rises
|
|
|
ORIGINALNA PJESMA
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
NAJBOLJI STRANI FILM
|
The Broken Cirvle
|
|
The Great Beauty
|
|
The Hunt
|
|
The Missing Picture
|
|
Omar
|
|
|
NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
|
The Act of Killing
|
|
Cutie and the Boxer
|
|
Dirty Wars
|
|
The Square
|
|
20 Feet from Stardom
|
Punu listu nominiranih pogledajte na službenoj stranici.
D.L.