četvrtak, 25.04.2024 20:16

Psi u divljini (2022)

Dogs in the Wild / Dogs in the Wild: Meet the Family (Originalni naziv)

dokumentarni

Jedna obitelj, 37 različitih lica

sez.1 ep.1Jedna obitelj, 37 različitih lica. Ovaj detaljan portret zanimljive životinjske porodice zauvijek će promijeniti način na koji promatrate divlje pse. Porodica pasa najuspješniji su mesožderi na svijetu. Ova poučn dokumentarna serija istražuje zbog čega su tako uspješni te nas upoznaje sa zanimljivim članovima pseće dinastije. Od najvećeg i najbržeg pa sve do najvještijeg i najlukavijeg, promotrite ponašanje pasa u divljini, uključujući i vrstu koja se penje na stabla te komunicira kihanjem. Otkrijte kako psi preživljavaju na nekima od najnegostoljubivijih mjesta te saznajte zašto su inteligencija, komunikacija i obiteljske veze ključ njihova uspjeha. ------ Upoznajte 37 lica ove zanimljive obitelji. Od negostoljubivih vrhova Himalaje pa sve do vrele pustinje Sahare, divlji psi žive na najnevjerojatnijim mjestima. Oni su najrasprostranjeniji mesožderi na svijetu. Na 5000 metara nadmorske visine, na Tibetanskoj visoravni, tibetanska lisica svoje maleno tijelo kompenzira neobično velikim i četvrtastim licem. Ono je takvog oblika zbog kamuflaže kako bi se uklopila među stijene dok vreba plijen. Najmanji kanid visok jedva 20 cm, hrabro se suočava sa saharskom pustinjom. Pustinjska lisica preživljava unatoč svim izgledima. Iako je tako malena, nadoknađuje to svojom građom. Njezine neobično velike uši služe za hlađenje jer, dok temperature dosežu čak 40 Celzijevih stupnjeva, splet žila u njezinim ušima snižava joj tjelesnu temperaturu. A za razliku od ostalih pustinjskih mesoždera, ne smeta joj ni nestašica vode. Njezini bubrezi skladište vodu dobivenu iz hrane koju jede. Ovaj je mali pripadnik obitelji pasa pokorio pustinju! U indijskim prašumama nalik onima iz "Knjige o džungli" čagljevi žive okruženi neprijateljski nastrojenim stvorenjima među kojima su slonovi i tigrovi. Čak i ako imaju dovoljno sreće da uhvate srnu, mogao bi je ukrasti leopard. Čagljevi se za opstanak moraju oslanjati na svoju lukavost te se povezuju u skupine i međusobno komuniciraju. Glasaju se različitim vrstama zvižduka, lajanja, cviljenja i zavijanja. Slijedit ćemo jedan čopor, prisluškivati njihov razgovor te istražiti kako preživljavaju u prašumi. Svaka obitelj ima ponekog neobičnog rođaka pa ni kanidi u tome nisu iznimka. Grivasti vuk uopće ne izgleda kao vuk. Sličniji je lisici na štulama. Visok je 90 cm te je najviši među svim psima. Ovo je stvorenje doista neobično. Nije lisica, a nije ni pas, već posebna vrsta koja se razvila u savanama Južne Amerike. 50% njegove hrane čini voće, a osobito voli lobeira bobice koje zbog toga i nose naziv"vučje voće". Najnovija znanstvena otkrića pokazuju nam novo lice ovih neobičnih životinja koje nas svojim ponašanjem nerijetko iznenade. Ovo su najneobičniji kanidi na svijetu!
 
Režija: N/A
Scenarij: N/A
Uloge: N/A

Filmografija

Porodica pasa najuspješniji su mesožderi na svijetu. Ova poučna dokumentarna serija istražuje zbog čega su tako uspješni te nas upoznaje sa zanimljivim članovima pseće dinastije. Od najvećeg i najbržeg pa sve do najvještijeg i najlukavijeg, promotrite ponašanje pasa u divljini, uključujući i vrstu koja se penje na stabla te komunicira kihanjem. Otkrijte kako psi preživljavaju na nekima od najnegostoljubivijih mjesta te saznajte zašto su inteligencija, komunikacija i obiteljske veze ključ njihova uspjeha.

Upoznajte 37 lica ove zanimljive obitelji. Od negostoljubivih vrhova Himalaje pa sve do vrele pustinje Sahare, divlji psi žive na najnevjerojatnijim mjestima. Oni su najrasprostranjeniji mesožderi na svijetu. Na 5000 metara nadmorske visine, na Tibetanskoj visoravni, tibetanska lisica svoje maleno tijelo kompenzira neobično velikim i četvrtastim licem. Ono je takvog oblika zbog kamuflaže kako bi se uklopila među stijene dok vreba plijen. Najmanji kanid visok jedva 20 cm, hrabro se suočava sa saharskom pustinjom. Pustinjska lisica preživljava unatoč svim izgledima. Iako je tako malena, nadoknađuje to svojom građom. Njezine neobično velike uši služe za hlađenje jer, dok temperature dosežu čak 40 Celzijevih stupnjeva, splet žila u njezinim ušima snižava joj tjelesnu temperaturu. A za razliku od ostalih pustinjskih mesoždera, ne smeta joj ni nestašica vode. Njezini bubrezi skladište vodu dobivenu iz hrane koju jede. Ovaj je mali pripadnik obitelji pasa pokorio pustinju!

Komentari (0)

Foto