srijeda, 08.05.2024 16:13

Kolaži o laži (2021)

Kolaži o laži (Originalni naziv)

dokumentarni

Prosječni građanin tijekom jednog sata prosječno izgovori pet puta neistinu

sez.1 ep.2Redatelj Bruno Anković u epizodi o lažnim snimkama pokušava stvoriti lažnu arhivsku snimku koja bi potencijalno mogla promijeniti tijek povijesti. U njegovom eksperimentu kompjutorski generirani bivši predsjednici Josip Broz Tito i Franjo Tuđman igraju stolni tenis u Kumrovcu. Može li se stvoriti savršen povijesni falsifikat i bi li takva snimka mogla promijeniti tijek povijesti ili barem našu percepciju o tome? Pratimo snimanje i nastanak tzv. deep fake snimke bivših predsjednika u režiji iskusnog redatelja Brune Ankovića analizirajući zapanjujuće dosege suvremene tehnologije. O temi interpretacije prošlosti kroz fotografske i videozapise razgovaramo s fotografom i teoretičarom fotografije Davorom Konjikušićem, povjesničarom i filmskim kritičarom Silvestrom Miletom i fotografkinjom Sandrom Vitaljić. Nova, nikad viđena arhivska snimka stolnoteniskog meča između Josipa Broza Tita i Franje Tuđmana prikazana je nasumično odabranoj publici, a zanimalo nas je koliko će ih povjerovati u njezinu vjerodostojnost.
 
Režija: Nebojša Slijepčević, Judita Gamulin
Scenarij:
Uloge:

Filmografija

Pitanje koje već obilježava sadašnjost medija, a postat će ključno u budućnosti, jest kako razlikovati falsifikat od originala, kako razlikovati LAŽ od ISTINE, kako stvoriti vjerodostojnu sliku stvarnosti.

Većina ljudi misli da rijetko laže, ali statistika ne laže - prosječni građanin tijekom jednog sata prosječno izgovori pet puta neistinu. Dnevno nam se laže čak dvjestotinjak puta, što znači da svakih pet minuta u danu čujemo jednu neistinu. Svi lažemo, a oni koji tvrde
suprotno mogli bi biti najveći lažljivci! Međutim, što se dogodi kad se laž usavrši? Kad s privatne međuljudske, lokalne razine, prijeđe na onu globalnu. Kad laž, ohrabrena medijskim i tehnološkim razvojem i promjenama, uđe u sve pore naše svakodnevice? Dok smo se mnogobrojnim knjigama i serijama pokušavali usavršiti u prepoznavanju tuđe laži u pokretima, gestama i mimici lica, laž je dobila novi dom. Ukorijenila se snažnije nego ikad u medijskom i tehnološkom okruženju u kojem živimo, nabacila novu masku, dobila stotinu oblika i postala apsolutno neuhvatljiva.

Komentari (1)

Foto