Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Rim

1
  • #1
    4 1

    postova:416
    taurus @ 21.1.2014. 1:49

    Serija koja nas na uvjerljiv način transportira iz 21 vijeka u antički Rim.Kao gledatelji,na suptilan način smo uvedeni u taj svijet porodičnih i poltičkih intriga te ratnih i ljubavnih osvajanja jer ih posmatramo kroz oči dva obična smrtnika Vorenusa i Pulla.Istini za volju,i oni su istorijske ličnosti jer ih Cezar spominje u svojoj knjizi "De Bello Gallico" ali u seriji njihova uloga je da praktično egzistiraju kao poveznica između ostalih likova a ujedno i da pruže određenu dozu prizemnosti koja se često gubi kada su publici prezentirane razne plemićke porodice i vladari,dakle,osobe sa kojima se teško možemo poistovjetiti.Dva dotična lika su,igrom slučaja,svjedoci svih najvažnijih događaja koji su vodili ka tranziciji Rimske Republike u Carstvo.Njihova involviranost u spomenuta dešavanja je ukomponirana na vrlo prirodan i nenametljiv način pružajući nam i uvid u njihove lične stavove i dileme kroz koje prolaze.Dok se bogati,sa jedne strane,bave političkim spletkama sa ciljem dolaska na vlast ili barem obezbjeđivanja naklonosti te vlasti,dotle na drugoj strani imamo i vrlo detaljan prikaz svakodnevnice plebejaca odnosno problema sa kojima su se na dnevnoj bazi suočavali oni manje sretni građani Rima.Kreatori serije su istakli da su više ciljali na autentičnost ambijenta,arhitekture i svega onoga što asociramo sa starim Rimom nasuprot apsolutne istorijske tačnosti čemu u prilog govori i enormni budžet serije čak 100 miliona dolara kao i činjenica da su sve epizode snimljene u samom Rimu i njegovoj okolini.

    Što se tiče glumačkih izvedbi,one su zaista fantastične počevši od one K.McKidda kao lojalnog i mrzovoljnog vojnika kojemu je lična čast uz porodicu najvažnija stvar u životu preko R.Stevensona u ulozi njegovog prijatelja,suborca te dežurnog hedoniste pa sve do C.Hindsa koji je utjelovio genijalnog vojskovođu i brilijantnog političara G.Cezara.Međutim,onaj ko možda najviše impresionira u glumačkom pogledu je J.Purefoy kao Marko Antonije.Njegova transformacija u toga narcisoidnog mrzitelja patricija i političara,nepopravljivog šarmera,ljubimca narodnih masa ali i neustrašivog generala je potpuna,te stičemo dojam da je pred nama ustinu Cezarova desna ruka a ne glumac koji ga utjelovljuje.(definitivno uloga karijere za Purefoya).

    Serija obiluje svim mogućim i nemogućim zapletima kroz koje prolaze glavni likovi dok posmatramo rušenje jednog političkog poretka i sistema te "svjedočimo" udaranju temelja višestoljetnom Rimskom Carstvu.Još jedan aspekt koji je ovo dramsko djelo na izvanredan način prezentiralo gledateljstvu jeste i često zanemareni i podcijenjeni uticaj dama na dnevno-politička zbivanja.Naime,slično kao i danas,ponekada su žene te koje,koristeći svoj šarm i čari,zapravo kontrolišu situaciju iz "sjene".Prava je šteta što Rome nije doživio treću sezonu ali raskošna produkcija je uzela svoj danak.Ipak kroz dvije postojeće sezone možemo zaista uživati u vrlo preciznom prikazu života,običaja pa i religioznih obreda starih Rimljana.Gledatelji koji možda očekuju seriju rađenu po uzoru na Gladijatora ili pak nešto što nalikuje na isuviše brutalnu i karikiranu seriju o Spartaku će možda ostati razočarani ali svi oni ljubitelji istorije koji cijene britke dijaloge,uvjerljive glumačke izvedbe i famozne intrige koje praktično i čine stari Rim,biti će vjerujem oduševljeni.

    Svi putevi vode u Rim...

1
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala