Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Idi i gledaj

1
  • #1
    5 4

    postova:150
    manon @ 22.10.2014. 22:39

    Film težak i guši vas dok ga gledate kao mlinski kamen za vratom, ali odličan. Na području Hrvatske Nijemci i Talijani spalili su istarsko selo Lipu i to nas čini nesretnima. Na području ex Jugoslavije, nešto više. A zamislite u Bjelorusiji 620 i nekoliko sela. I sve ljude s njima. Grozno!

    Ovakve filmove treba prikazivati da se ne zaboravi koliko zlo može biti rat!

  • #2
    3 4

    postova:24
    kokoshin @ 23.10.2014. 16:30

    Film je bolesno realan, surov i slažem se odličan, ko ga može odgledati u cjelosti, ali nažalost ne vjerujem da dovoljan broj ljudi može shvatiti pravu poruku filma, već upravo suprotno, shvatit će takve filmove kao poziv za mržnju i revanšizam prema Nijemcima, Talijanima, petim, desetim ... u takvom vremenu živimo.

  • #3
    2 4

    postova:17
    asimo @ 23.10.2014. 19:47

    Briljantan film. Jedan od rijetkih ratnih filmova očišćenih od svakog heroizma, što ga čini boljim. Istina je da guši (dobra je ova usporedba s mlinskim kamenom, skoro da se i fizički može osjetiti pritisak), zato nisam siguran da ću ga ikad više pogledati... Ali ionako je to film koji se, jednom kad se vidi, teško zaboravlja.

    Fantastično mi je kako je redatelj napravio brutalan film u kojem zapravo i nema prizora eksplicitnog nasilja, pogotovo po današnjim standardima. Sve je u umu gledatelja.

    Onima kojima se dopao Idi i gledaj preporučujem još jedan netipičan ratni film - Voskhozdenie. I on je nedavno prikazan na HTV-u 3, a može ga se naći na torentima kao The Ascent. To bi se moglo prevesti kao 'uznesenje'. Naslov je prilično znakovit jer u njemu ima i nekih religijskih elemenata, što čovjek baš i ne bi očekivao od sovjetskoga ratnog filma, ali eto... ima i toga. U svakom slučaju, još jedan vrlo upečatljiv film koji se ne vrti oko mehanike rata, eksplozija i pucnjave, već se bavi psihologijom likova. Zanimljivo je da ga je režirala Larisa Šepitko, supruga Elema Klimova koji je režirao Idi i gledaj. 

  • #4
    1 3

    postova:53
    bbcdpg @ 2.5.2015. 11:27

    Jedan od najboljih ratnih filmova ikada snimljenih.

  • #5
    1 6

    postova:258
    alexije @ 2.5.2015. 17:48

    dosadan i razvučen, nezanimljiv film od samog početka. da nema one scene s paležom sela ne bih imao šta ni pogledat. po meni tipičan predstavnik ruske škole umjetničkog filma, nije uspio ući ni među kandidate za najbolji film na stranom jeziku za oscara. toliko o njegovj kvaliteti.

    znam da nije društveno prihvatljivo govoriti istinu, ali ja ne mogu glumiti pa ovdje prodavati empatiju i prosipati floskule tipa "ljudi gledajte ovakve filmove da se ratne strahote ne ponove!"

    filmovi nemaju baš nikakav utjecaj na to hoće li se rat dogodit ili ne, koliko li je samo ratnih filmova na ovu tematiku snimljeno od kraja WWII, a ratuje se svaki dan i genocid se dogodio od tada nekoliko puta, a zločini nad civilima se ponavljaju kao na tekućoj vrpci npr. stradali su tutsi u ruandi, muslimani u BiH, hrvati od strane jna, šiiti i kurdi u iraku od sadama, itd.

    sad se naravno nameće pitanje pa šta ja to gledam od ratnog genrea kad mi ovo, po mišljenju vas forumaša, remek djelo, nije dobro? ono što ja smatram dobrrim ratnim filmom kao da je sa druge planete i sve što valja arhivirao sam odavno na svoj kompjuter. ono što nemam ne volim i ne smatram dobrim. greške, kao ni propusta, makar i slučajnog, nema.

    Battle of Britain (1969)

    Battle of the Bulge (1965)

    Benedict Arnold A Question of Honor (2003)

    Bitka na Neretvi (1969)

    Casualties of War (1989)

    Enemy At The Gates (2001)

    Gettysburg (1993)

    Glory (1989)

    Gods And Generals (2002)

    Kelly's Heroes (1970)

    Lone Survivor (2013)

    Midway (1976)

    Patton (1970)

    Red Tails (2012)

    Saving Private Ryan (1998)

    Stalingrad (1993)

    The Bridge At Remagen (1969)

    The Bridge On The River Kwai (1957)

    The Devil's Brigade (1968)

    The Patriot (2000)

    The Tuskegee Airmen (1995)

    Tora! Tora! Tora! (1970)

    Der Untergang (2004)

    i za kraj majka svih ratnih filmova

    Where Eagles Dare (1969)

    ovom bih popisu dodao još dva meni jako draga filma, oba smatram remek djelima, apsolutnim vrhom filmske umjetnosti koja iako genreovski ne pripadaju u ratni film vremenski i tematski su vezani uz njega.

    Sophie Scholl - Die Letzten Tage (2005)

    The Imitation Game (2014)

    ovakve filmove ja volim (best WWII intro)

  • #6
    5 0

    postova:1091
    yuma @ 28.9.2015. 22:56

    Jako dobar film.

    Perspektiva djeteta. Od početka do samog kraja. Čak i u jeku rata dijete je naivno i zaigrano i želi u rat ne znajući zapravo ništa o njemu.  Tek kad samo "dođe i vidi", ono gubi sve dotadašnje osobine i pretvara se u ono što ratno stanje zahtjeva - promjenu svijesti u svrhu preživljavanja. 

      Meni je potpuno nebitno koje su ovdje strane, kako se one zovu i koje su im ideologije. Rat je rat. Izaziva ludilo. Ludilo je ludilo. Patnja je patnja itd... potpuno je nebitno tko ga je izazvao. Bitno je sta on radi. Ovaj film možda ima svrhu podsjetiti ljude što je rat i uputiti da se ne ponovi. Ali to je suludo... Ovakvi filmovi, kao i svi drugi, trebali bi utjecati na naše mikrokozmose, na naše male osobne ratove, zamjeranja, rivalstva, bolesne ambicije, ali i na razvoj nasih vještina suosjećanja, altruizma, opraštanja itd... Sve ostalo nije realno, nije moguće. 
1
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala