Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Aleksandar Veliki

1
  • #1
    4 0

    postova:2527
    bearfoot @ 23.3.2011. 22:49

    jasno je iz povijesnih zapisa da je Aleksandar bio zbunjen, neurotičan, sexualno frustriran, iskompleksiran, ali zašto su te njegove karakteristike okosnica filma, to ne razumijem...

    bolje da je Stone snimio dokumentarac, ako je već htio raditi psihoanalizu največeg vojskovođe svih vremena, a film je trebao naglasiti grandioznost njegove vojne strategije, vojnih uspjeha, njegovu moć uvjeravanja i motiviranja, vizonarske ideje,

    razočarao me film, eto...

  • #2
    1 0

    postova:211
    bumerang @ 24.3.2011. 0:40
    radeci film o bilo kome da bi gledatelj imao kompletnu sliku o nekome,potrebno je iznjeti kroz pozitivno i onu stranu ljudskosti,onu nama negativno. isto tako i kroz doku.,sve bi bilo prikazano samo kroz,kao,osvojio je ovo i ono ili je nesto izgubio. makar su sve knjige o velikanima ekranizirane,ipak je drugacije gledat neciju negativu,lakse je docarat.mene je film odusevio.
  • #3
    0 0

    postova:211
    bumerang @ 24.3.2011. 1:20
    da bi se sagledalo kompletno vojevanje mora se provuc i nit one druge strane,tj,negativne. veliki vojskovodja koji nije izgubio niti jednu bitku i uvijek je bio na celu svoje vojske. cak je obogatio zapad dosezima istocne kulture,a to sto je bio malo zlocest,nimalo nije nikom smetalo. i kod drugih vojskov.se prikazuje negativno i u moderno doba,Hitler,Staljin itd.
  • #4
    2 1

    postova:2916
    gorlock @ 27.3.2011. 21:57

    jasno je iz povijesnih zapisa da je Aleksandar bio zbunjen, neurotičan, sexualno frustriran, iskompleksiran, ali zašto su te njegove karakteristike okosnica filma, to ne razumijem...

    bolje da je Stone snimio dokumentarac, ako je već htio raditi psihoanalizu največeg vojskovođe svih vremena, a film je trebao naglasiti grandioznost njegove vojne strategije, vojnih uspjeha, njegovu moć uvjeravanja i motiviranja, vizonarske ideje,

    razočarao me film, eto...


    bearfoot

    I mene je razočarao, a krenuo sam ga gledati sa dozom rezerve bez prevelikih očekivanja.  

    Žalosno reći, ali jako dosadan film, bolji je bilo koji dokumentarac o Aleksandru Velikom negoli ovaj film. 

  • #5
    2 0

    postova:17
    barbaboro @ 10.5.2011. 22:48

    Priznajem,i mene je razočarao film, gledao sam ga u kinu, na trenutke mi se i prispavalo.... (a to onda ne valja!).

    I, dodao bih komentar  "bearfootu". Najveći vojskovođa svih vremena, za mene je ipak Julije Cezar.

  • #6
    1 0

    postova:1962
    aya @ 10.5.2011. 22:55

    Priznajem,i mene je razočarao film, gledao sam ga u kinu, na trenutke mi se i prispavalo.... (a to onda ne valja!).

    barbaboro
    Hej, pa tebi se prispavalo i na Schindlerovoj listi, pa na Aleksandru Velikom...hmmm...a na kakvim filmovima si onda budan? Wink
  • #7
    1 0

    postova:17
    barbaboro @ 10.5.2011. 23:24

    E, ima fenomenalnih filmova, kako ne.

    Prije svih, meni daleko, daleko najljepši film ikada, ustvari to i nije film, to je remek-djelo: "Bilo jednom u Americi". Gledao sam ga do sada 10-ak puta, i do kraja života gledat ću ga "još i još" puta....

    Bajkoviti film, nemam riječi.... A tek ona predivna Morriconeova glazba!  To je tako lijepa glazba, da ja kažem: "uz tu glazbu se odmaraju anđeli".

    Ima ih još (dobrih filmova), naravno, ali "Bilo jednom u Americi" mi je na daleko isturenom prvom mjestu.
  • #8
    2 0

    postova:1962
    aya @ 10.5.2011. 23:44
    Uh, dobro, sad mi je lakše! Smile
  • #9
    4 2

    postova:541
    franz @ 11.5.2011. 16:39
    film je dosada, bas tako, nezanimljiv, mozda bi pomoglo bolji izbor glumaca?!! bubam... jer ovaj farel nema pojma o glumi..  Surprised
  • #10
    2 0

    postova:1962
    aya @ 11.5.2011. 23:09
    ... jer ovaj farel nema pojma o glumi..  Surprised
    franz
    Franzo...oš' ti batina?
  • #11
    1 2

    postova:541
    franz @ 13.5.2011. 13:32
    ... aya samo ti navali na mene, ne cu se braniti Laughing
  • #12
    1 3

    postova:43
    edgar poe @ 13.5.2015. 22:57

    Uh... Ja se isto slažem s Bearfootom! Jednom kad sam imao 10 deset godina pogledao sam ga s obitelji i tad mi se svidio, no kasnije kako sam se uživio u povijest potpuno sam se razočarao!  I ja isto mislim da bi bilo bolje da je Stone snimio dokumenatarac osobito glede njegova braka!! Što se tiče toga ja sam pogledao film o Aleksandru Velikomu iz 1956.g. i puno je bolji! Sjajne uloge: Richard Burton u ulozi Aleksandra, a Friedrich March u ulozi Filipa II. Režija: Robert Rossen, izvrstan redatelj, poznat po svom filmu Svi kraljevi ljudi! Topla preporuka!!

  • #13
    3 0

    postova:114
    mersault @ 3.7.2015. 20:53

    Veliki broj dokumentaraca prikazuje vojne strategije, vojne uspjehe i vizonarske ideje, a ne sjećam se da sam gledao mnogo psihoanalitičkih dokumentaraca.  Stoga mislim da je ta dilema dokumentarni ili igrani film deplasirana.

    Po meni bi mnogo poštenije bilo posmatrati ovaj film kao fikcionalnu, izmišljenu psihološku (nikako psihoanalitičku) dramu čiji likovi nose stvarna povijesno relevantna imena i stvaljeni su u stvarni povijesni kontekst. Biografiju Aleksandra Velikog poznajem površno, kroz opću naobrazbu, ali vidio sam da dosta internetskih forumaša koji se pozivaju na kompetentnost u tom polju smatraju ovaj film povijesno netačnim, ali ovo je igrani film koji ima potpunu slobodu da fikcionalizira šta god mu se prohtije.  

    Ne mislim ja da Stone ovdje (psiho)analizira stvarnog Alexandera i stvarne ljude oko njega, nego stvara i prikazuje fikcionalne likove kompleksne psihološke karakterizacije. Za takvo nešto mnogo su prikladnije umjetničke forme, posebno književnost i film nego dokumentarni prikaz koji uglavnom (mada ne uvijek) teži egzaktnosti.

    Ipak, veliku krivicu za hejt povjesničara prema filmu snosi i Stone, jer kroz potpuno promašen lik starog Ptolomeja gotovo da na silu pokušava umetnuti ili podebljati tu dozu (pseudo)dokumentarnog. Ipak se na kraju saopćava da su Ptolomejevi zapisi davno izgubljeni, što opet predstavlja priznanje fikcionalizacije i daje filmu legitimnost. Lik starog Ptolomeja je promašen i zbog toga što on ima ulogu nekakvog tumača, interpretatora, a radnja i karakteri su već sami po sebi dovoljno jasni i kompleksni pa je Anthony Hopkins tu sasvim nepotreban.

    Čak mislim da bi film bio mnogo uspjeliji da se izvadi iz tog povijesnog konteksta. Zamislite da se Alexander zove Frodo, Hephaistion - Sam, Parmenion - Saruman itd. Mislim da bi dobili karakterno kompleksniji film od The Lord of the Rings, a povjesničari ne bi imali šta prigovoriti. Ali upravo tu Stone sebi finansijski skače u stomak. Ako već slijediš blockbustersku logiku, pa trošiš tolike novce na ušminkane prikaze borbi i stavljaš predramatizirane scene s Farrellovim čestim urlikanjem i stenjanjem, što će ti tako kompleksni likovi? Ako hoćeš na nešto trošiti grdne novce, baziraj se da napucaš efekte, akcione scene, scene bitaka, i da ponudiš masi nekog moralnog junaka s jasnim karakteristikama, napravi Froda, Batmana... a ne ovakvog Alexandera. Ali to skakanje sebi u stomak je meni ovaj film učinilo i više nego gledljivim.

    Uzimajući u obzir negativne kritike i komentare očekivao sam vrlo malo od filma, ali sam zadovoljan dobijenim.  Mislim da će mi ubuduće ovaj film prvo pasti na pamet, kad god bude govora o podcijenjenim filmovima.

1
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala