Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Radio Box

Točno u podne

1 2
  • #1
    0 1

    postova:6
    jozo levar @ 25.10.2015. 14:01

  • #2
    0 1

    postova:6
    jozo levar @ 25.10.2015. 14:04

  • #3
    2 1

    postova:2527
    bearfoot @ 26.10.2015. 13:51

    maknemo li konje, imamo suvremenu socijalnu dramu...svađa u crkvi posebno je zanimljiva....

  • #4
    2 0

    postova:1473
    buffalobill @ 9.6.2017. 8:08

    ta glazba,odlicni kratki dijalozi bez patetike i prenemaganja,Cooperovi strahovi i dvojbe,tako nesto snimiti 1952 godine,kakav film!

  • #5
    2 0

    postova:392
    samuraj @ 13.5.2018. 23:52

    Apsolutno film koji je tematski bio ispred svog vremena, odnosno netipičan za tadašnji Hollywood, pogotovo za vestern žanr. Negdje sam pročitao da je to Johnu Wayneu bio najomraženiji vestern, jer je navodno to zapravo alegorija na "crnu listu" koju je Wayne podržavao.

  • #6
    1 0

    postova:1473
    buffalobill @ 14.5.2018. 7:39

    Ne kuzim to s John Wayneom?
    a da, pretostavljam da mislis na holivudsku crnu odnosno crvenu listu

  • #7
    2 0

    postova:392
    samuraj @ 14.5.2018. 13:15

    Da, ono nekakvo vijeće za protuamerička djelovanja na čijem se je udaru kasnije doista i našao scenarist ovog filma. Wayne je bio jedan od onih koji je rad tog vijeća potpuno podržavao pa mu zato film nije sjeo.

  • #8
    2 0

    postova:507
    pandaboy @ 17.5.2018. 19:56

    Nisam upoznat s političkom situacijom iza snimanja ovog filma, no teško je ne primjetiti kako film ima ušivan nekakav politički kontekst. Kao što je @samuraj spomenuo, bio je tematski ispred svog vremena. Film koji je izazivao gledatelje da promatraju obje strane novčića i bio više „u sivom području“ nego tipična crno-bijela situacija. 

    Dodati ću samo da mi je i struktura filma fenomenalna. Od 85 minuta trajanja, većina filma prikazuje priču kao da se odvija u stvarnom vremenu. Od početka filma do okršaja u podne imamo, kao i u priči, sat vremena kroz kojih pratimo dvojbe i očaj likova, grade se karakterizacije (premda kod nekih malo siromašnije), proispituju se postupci i moral. Odlična upotreba vremena za izgradnju napetosti i tehnika koju ne viđamo puno ni dan danas. (Najbliže usporedbe bi mi bile „Victoria“ i „Run Lola Run“)

    Premda sam nakon najsvježijeg gledanja našao par stvari o kojima bi mogao cjepidlačiti, ovo mi ostaje primjer must-see westerna za fanove žanra, ali i primjer filma koji je kvalitetno ostario te dan danas ostaje odličan.

  • #9
    0 0

    postova:1473
    buffalobill @ 18.5.2018. 7:33
    Reci Pandanoy koje su to "par stvari",spremam se ga danas ponovno pogledat, da obratim paznju
  • #10
    0 0

    postova:507
    pandaboy @ 18.5.2018. 10:54

    Evo, baš sam ga gledao za vikend ponovno na TV-u pa mi je par stvari zapelo u oko. 

    Film je koncentriran na Cooperov lik i njegovu unutarnju borbu s iznenadnom situacijom i kako se izvući iz svega, dok ostali nisu toliko karakterizirani. I to je ok, ostale likove možemo promatrati kao skupinu, nisu toliko karakterizacije zasebnih likova koliko karakterizacija grada tj. društva, i film dobro pokazuje da mu je to fokus. 

    Jedino gdje me taj manjak zasmetao je kod Kaneove supruge, Kelly. Na početku filma možemo pretpostaviti da je Kane radi nje prestao biti šerif, ona je kvekerica, ne voli nasilje itd.

    Također, dok ima zanimljivih scena s njom, svaki put kada se nalazi s Helen, jednostavno mi je u usporedbi bila kao puno slabiji lik (a i glumački nadmašena). Premda Kane i Helen nemaju puno zajedničkih scena, imao sam dojam da je veća kemija između njih nego njega i njegove žene...

    I scena u crkvi mi je odlična izuzevši...

    Ne vidim to kao velike mane, jer svatko može naći mane u svakom filmu ako ih dovoljno traži, ono što je važno je čemu film zapravo posvećuje pažnju i koliko dobro taj dio radi, a to je ovdje borba pojedinca da učini ispravnim pa makar se društvo izolira od njega zbog straha i to radi odlično. A i tu je alegorija o kojoj ste ti i @samuraj raspravljali.

    Plus, kao što si buffalo sam spomenuo, treba uzeti u obzir kad je i film snimljen. Ovo je snimljeno 1952. i drži se i dan danas bolje s pričom i atmosferom nego puno modernih filmova.

  • #11
    1 0

    postova:1473
    buffalobill @ 18.5.2018. 18:00

    Ma znas sta,mislim da je jedino pravo pitanje s kojom stranom si se identificirao,u stvari nitko mu nije htio pruziti pomoc,ajd osim onog pijanca s povezom na oku(razlozi sebicni,da se izvuce s dna i stekne bar malo postovanja),malog ne racunamo jer je tinejđer i samim tim neubrojiv) Ja sam se poistovjetio s gradskim supcima,preciznije s onim koji je rekao zeni da veli da ga nema doma kad je ovaj dosao po pomoc,i jasno zajedno s Cooperom se znojio i prozivljavao njegove strahove A ti?
    A sto se tice cjepidlacenja,malo me ovaj put zasmetala preagresivna glazba na kraju filma

  • #12
    1 0

    postova:559
    nelson @ 19.5.2018. 10:37

    klasik western ali coooperov western njbolji je po meni čovjek s zapada to mi je čak najdrazi western,nekako mi je žao šta ovaj western nije u boji

  • #13
    0 0

    postova:507
    pandaboy @ 19.5.2018. 11:41

    Mislim da je od građana meni bio najsmisleniji onaj (zaboravih mu ime)

    Taj mi je nekako najbliži razmišljianju. Kane je glavni lik i film tjera gledatelje da se s njim empatiziraju pa njega ne računam.

    Ma nelsone, pa ne čini boja film. Osim toga, provjerio sam i postoji kolorizirana verzija filma sa svim lijepim bojama.
    Osobno, volim gledati film onako kako je napravljen i kako ga je redatelj htio prikazati (director's cut po mogućnosti) no hej, imaš sreće, želja ti već ispunjena!

    p.s.

    ali da, "Čovjek sa zapada" je dobar film, slažem se, mogao bih ga opet pogledati.

  • #14
    2 1

    postova:1962
    aya @ 19.5.2018. 12:08

    Velika je zabluda smatrati nelsona nekakvim znalcem za westerne (i film općenito).

    Pa on je neki dan za "Čovjeka koji je ubio Liberty Valancea" izjavio da mu "nije nešto dobar western".

  • #15
    1 0

    postova:507
    pandaboy @ 19.5.2018. 12:12

    ...i strgan sat je točan dva puta dnevno :P

    (ne mislim to u slučaju "Čovjeka koji je ubio Liberty Valancea", da se nebi krivo razumjeli)

1 2
Dodaj komentar
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentiranja)
 

Postavke privatnosti  •  Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uvjeti korištenja  •  Za Webmastere  •  Facebook  •  Twitter
© 2008 - 2024 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored - tv program Moj TV - TV Program za 200+ kanala